Dzieje sięGłogów

Nowy mieszkaniec Głogowa… Robot humanoidalny Adam1 min na czytanie

Nowy mieszkaniec Głogowa... Robot humanoidalny Adam

Adam to humanoidalny robot, który powstał na głogowskiej uczelni. Za jego narodziny odpowiada trzech studentów: Andrzej Dwojny, Patryk Antkowiak i Dawid Jóźwicki. Panowie przyznają, że było wiele trudnych chwil w trakcie pracy.

-Zostaliśmy ojcami nowego członka PWSZ, studenta nowej generacji, Adama. Robot ten może wchodzić w interakcję z człowiekiem, potrafi odpowiadać na pytania, wykonywać różne gesty, naśladować, a także potrafi się uczyć, dlatego nazywamy go studentem – mówi Andrzej Dwojny.

Radoxim 5

-Odpowiadałem za stworzenie mózgu robota, jak myśli i rozumie świat. Byłem odpowiedzialny za napisanie skryptu uczącego – dodaje Patryk Antkowiak. – Na stworzenie robota poświęcaliśmy każdą wolną chwilę. Stworzyłem całą konstrukcję. To było 950 godzin druku, nie licząc nieudanych prób. Był moment zwątpienia, ale udało się – mówi Dawid Jóźwicki.

Natomiast matką całego przedsięwzięcia była prorektor dr inż. Elżbieta Banaczyk – Do tego, żeby powstał robot przygotowywałam się około roku i potrzebowałam trzech studentów: specjalisty technologa, elektronika i programisty. Nasz robot jest konstrukcją dosyć skomplikowaną, posiada kilkanaście czujników odpowiedzialnych za odbiór bodźców zewnętrznych, dwie kamery i 28 mechanizmów odpowiedzialnych za ruch robota. Studenci świetnie połączyli doświadczenie zawodowe z wiedzą zdobyta na uczelni – opowiada.

Jaka będzie przyszłość robota? Adam będzie zaprezentowany na konkursie Agencji Rozwoju Przemysłu w październiku.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się