Dzieje sięFotoGłogów

Nuncjusz Apostolski w Głogowie. Ksiądz Czerwiński dostał papieskie wyróżnienie za szlak [ZDJĘCIA]11 min na czytanie

Nuncjusz Apostolski w Głogowie. Ksiądz Czerwiński dostał papieskie wyróżnienie  za szlak [ZDJĘCIA]

Najpierw była uroczysta msza święta w sanktuarium w Jakubowie, potem poświęcenie pamiątkowych tablic w kościele Bożego Ciała w Głogowie. Dziś (21.09.) w naszym regionie gościł Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio z Watykanu.

– Szlak św. Jakuba, który również przebiega przez Głogów, został odnowiony – mamy tablice z piaskowca, pamiątkowe płyty. Właśnie jedna z nich – będzie wmurowana w mury kościoła Bożego Ciała – nuncjusz poświęcił. Oficjalnie otwieramy odnowiony szlak. Różni się nieco tym wytyczonym kilkanaście lat temu, ponieważ jest teraz taka tendencja – szczególnie w miastach atrakcyjnych turystycznie – prowadzi się również alternatywne trasy. Taka powstała u nas – na wysokości zamku, poprzez bulwar i Stare Miasto, po fosę i na al. Wolności. Potencjalny pielgrzym może iść skrótem albo wybrać się właśnie tą trasą – zachęcał prezydent Rafael Rokaszewicz.

A ksiądz Stanisław Brasse, proboszcz parafii św. Mikołaja, przytoczył nuncjuszowi historię miasta i świątyni. – Te bolesne losy dotknęły także naszej świątyni. Były takie momenty, kiedy tutaj po pożarze kościół stał pusty, był stajnią dla koni, magazynem na siano. Po wojnie do lat 60-tych stał pusty i rosły tutaj drzewa. Dopiero głogowianie wielkim zrywem odbudowali ten kościół. Może nie ma jeszcze pięknych ścian, jakie były w czasie baroku – była to perła głogowskiego baroku – ale powoli wracamy do jego świetności – zaznaczał. A ks. Stanisław Czerwiński z parafii św. Jakuba został odznaczony przez papieża Franciszka medalem za zasługi dla Bractwa św. Jakuba Apostoła medalem – ten przekazał mu nuncjusz.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się