Zamknij

O kulcie św. Mikołaja w Głogowie

14:19, 13.12.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 14:19, 13.12.2021
reo

W pierwszych dniach grudnia corocznie w Głogowie trwają dni św. Mikołaja, który jest jednym z patronów naszego miasta. W tym czasie odbywa się na Rynku mikołajowy jarmark, orszak oraz uroczyste nabożeństwo (w ruinach kościoła św. Mikołaja lub w kościele Bożego Ciała) a wręcz symbolicznym wydarzeniem jest nałożenie na wieży ratuszowej wielkiej mikołajkowej czapki - o czym pisałem w ubiegłym roku.

Św. Mikołaj, biskup żyjący na przeł. III i IV w., wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. W średniowieczu był bardzo "popularnym" świętym. W tej epoce został też patronem Głogowa jak i lewobrzeżnej fary, funkcjonującej od XIII w. a do dziś będącej w ruinie po walkach w 1945 roku. Jego postać przedstawiana była na oficjalnych pieczęciach rajców miejskich i pieczęci miasta Głogowa. Jego wizerunek widniał też na pieczęci sądowej głogowskich ławników z XIV w. Figura św. Mikołaja umieszczona była również na Bramie Odrzańskiej wśród zespołu rzeźb, na które składały się jeszcze postacie: Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Rzeźby z piaskowca ufundował książę głogowski - Zygmunt Jagiellończyk, późniejszy król Polski.
Św. Mikołaj patronował też różnym kaplicom w głogowskich świątyniach (m.in. w kolegiacie). Z kolei w kościele farnym zawieruchę wojenną cudem przetrwały dwie figury: św. Katarzyny i właśnie św. Mikołaja. Obie o wysokości ok. 2,5 m., wykonane przez artystę rzeźbiarza Beckera w 1773 roku, w latach powojennych zostały przeniesione do kościoła Bożego Ciała i do dziś znajdują się w nawach bocznych tej świątyni. Obie figury straciły swoje najważniejsze atrybuty: Katarzyna miecz, zaś Mikołaj pastorał, ale z inicjatywy ks. Aleksandra Walkowiaka oba te atrybuty zostały w 2015 roku odtworzone i dziś cieszą oczy wiernych jak i turystów.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Rajcy pozytywnie odnieśli się do wniosku prezydenta Głogowa i przyjęli uchwałę o oficjalnym ustanowieniu tego świętego patronem miasta. Z wnioskiem o przyjecie stosownej uchwały zwróciły się głogowskie parafie: rzymskokatolickie, grekokatolickie, prawosławne ale też Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Kolejnym krokiem będzie zwrócenie się prezydenta Rafaela Rokaszewicza do biskupa Tadeusza Lityńskiego aby ten rozpoczął odpowiednią procedurę i poprosił Papieża Franciszka o wyrażenie na to oficjalnej zgody.
Dariusz Andrzej Czaja
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%