Dzieje sięGłogów

Ocalone skarby z Rapocina można już zobaczyć w kolegiacie1 min na czytanie

Ocalone skarby z Rapocina można już zobaczyć w kolegiacie

Z kaplicy Góry Oliwnej znajdującej się przy kościele św. Wawrzyńca ocalono bezcenny fresk, który – po prawie rocznych pracach restauracyjnych – znajduje się już w głogowskiej kolegiacie.

– Kościół wraz z ruinami kaplicy pochodzącej z drugiej połowy XVIII wieku są jedyną pozostałością po nieistniejącej już miejscowości Rapocin, której mieszkańcy ze względu na budowę huty miedzi zostali wysiedleni a ich zabudowa wyburzona – wyjaśnia Dariusz Czaja, radny miejski i regionalista z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. We wrześniu 2020 roku rozpoczęto przenoszenie malowideł – tych przedstawiających modlitwę Jezusa Chrystusa w Ogrójcu oraz Golgotę – ze ścian niszczejącej kaplicy za pomocą specjalistycznej techniki. Jako pierwszą zdjęto przedstawiającą Golgotę polichromię o wymiarach: 3,60 m x 1,80 m. Prace polegały podzieleniu zabytków na kilka płatów, a następnie ostrożnym przetransportowaniu do Głogowa i zrekonstruowaniu.

Z inicjatywą ratowania polichromii wyszedł Mateusz Tomyślak z Nowej Soli. Jest on studentem wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. – Zadanie to realizowane było przy współpracy z Politechniką Krakowską, której studenci wykonali projekt zabezpieczenia ruin kaplicy. Pozwoliło to na bezpiecznie przeprowadzenie prac konserwatorskich – dodaje Czaja.
RED

Radoxim 5

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się