Zamknij

Od 25 lat łączą pracodawców

12:09, 20.01.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 12:09, 20.01.2022
Skomentuj
W Zagłębiu Miedziowym działa Związek Pracodawców Polska Miedź, który zrzesza ponad 120 podmiotów z wielu branż. Członkowie związku sami - w badaniu przeprowadzonym na 25-lecie ZPPM - podsumowali, jak wygląda ich współpraca. Za jeden z największych plusów uznali możliwość podejmowania wspólnych inicjatyw biznesowych.

Związek Pracodawców Polska Miedź zrzesza wielkie przedsiębiorstwa, chociażby z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź, firmy rodzinne i jednostki samorządowe. Uczestnictwo w ZPPM przez samych członków oceniane jest bardzo pozytywnie, a największe korzyści, z których cieszą się zrzeszeni w ZPPM, to przede wszystkim liczne szkolenia oraz możliwość podejmowania wspólnych inicjatyw gospodarczych.

Właśnie dlatego członkowie ZPPM podkreślają także unikalność organizacji. Zaznaczają, że daje ona ogrom korzyści wszystkim zrzeszonym i skutecznie reprezentuje ich interesy.

- Tym, co nas wyróżnia, jest szacunek do każdego, kto jest naszym członkiem - tłumaczy Beata Staszków, prezes ZPPM. - Bez względu na to, czy jest to duża, czy mała firma, proponujemy taki sam dostęp do usług i szeroko pojętej oferty Związku - dodaje.

Neutralny, komfortowy grunt

Badanie sporządzone przez dr. hab. Krzysztofa Safina, profesora Wyższej Szkoły Bankowej, oceniające zadowolenie członków oraz ich oczekiwania dało odpowiedź na pytania o to, jak oceniane są dotychczasowe działania podejmowane przez Związek. Wskaźnik zadowolenia z uczestnictwa w jego strukturach był bardzo wysoki. Poza tym pracodawcy za jedną z największych korzyści płynących z uczestnictwa w Związku uznali inicjatywy biznesowe podejmowane z innymi członkami - ponad 60% zrzeszonych podejmuje wspólne inicjatywy. Ponadto w odczuciu zrzeszonych poprzez członkostwo w Związku rośnie reputacja ich przedsiębiorstw, a także możliwość wpływania na region.

- Kojarzymy administrację publiczną i samorządową z biznesem, jesteśmy neutralnym gruntem, na którym mogą się spotkać - podkreśla Beata Staszków. - Na naszych szkoleniach i konferencjach wszyscy czują się komfortowo.

Pracownicy ZPPM są z kolei cenieni za merytoryczne podejście do spraw, którymi się zajmują a także za stworzenie struktury, która powoduje, że zrzeszeni w Związku oceniają ją jako dostępną i pozbawioną zbędnych formalności.

Plany - zdobywanie nowych rynków

W Związku podkreślają, że wysoka ocena pracy ZPPM nie wpłynie na to, że spoczną na laurach. Wręcz przeciwnie. Związek Pracodawców Polska Miedź planuje działania w kierunkach, które sprostają oczekiwaniom ich członków.

- W badaniu wskazano, że jednym z oczekiwanych kierunków rozwoju ZPPM jest otwarcie na współpracę międzynarodową - mówi Piotr Karwan, wiceprezes Związku. - To jeden z kluczowych obszarów, który chcemy rozwijać i dostarczać naszym członkom możliwości, które pozwolą im na ekspansję zagraniczną - dodaje.

Karwan podkreśla, że inicjatywa Going Global, prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego to doskonały przykład na to, że przedsiębiorcy z Dolnego Śląska są bardzo zainteresowani ekspansją zagraniczną. Pokazały to chociażby ostatnie targi Expo 2020, podczas których dolnośląscy przedsiębiorcy mieli okazję zaprezentować swoje firmy, ich profil działalności i plany na przyszłość. W trakcie ich pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyło się wiele spotkań B2B, a także Wieczór Dolnośląski, w którym uczestniczyło około 200 gości z Dubaju, ZEA, a także polscy samorządowcy i przedstawiciele rządu.

Kolejnym kierunkiem, który planuje rozwijać ZPPM, jest wsparcie członków w mediacjach i w promocji ich dorobku w lokalnych mediach - co również podkreśla Piotr Karwan.

Wsparcie ekspansji zagranicznej podmiotów zrzeszonych w Związku i mediacje to nie jedyne ambitne plany na rok 2022. Powstać ma również Deklaracja Etycznego Biznesu potwierdzająca wysokie standardy funkcjonowania samorządu i biznesu na Dolnym Śląsku, a także Strategia CSR uwzględniająca kompleksowe ujęcie wątków repatriacyjnych.

- Zarządzanie przez wartości to model bliski naszemu rozumieniu misji Związku. W biznesie aspekt etyczny i społeczny nie musi być PR-ową wydmuszką czy ekonomicznym obciążeniem, lecz może stanowić istotne wzmocnienie rynkowej pozycji. Utworzenie na Dolnym Śląsku korzystnych warunków dla repatriantów to spoiwo, które wzmocni współpracę administracji centralnej, jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw w regionie - podkreśla Paweł Ernst, wiceprezes Związku.

Jak dołączyć do ZPPM?

Wśród 121 członków ZPPM, ponad 80% pochodzi z Zagłębia Miedziowego. Wśród nich są KGHM Polska Miedź S.A., oddziały i spółki z Grupy Kapitałowej, ale też firmy takie, jak Stylweiss Jarosław Weiss, agencja kreatywna. To pokazuje różnorodność Związku, która pomaga w tworzeniu optymalnych warunków do współpracy. Każdy, nawet najmniejszy przedsiębiorca może zostać członkiem ZPPM - zresztą: mikro i małe firmy stanowią blisko 40% podmiotów zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Miedź. Warunkiem jest jednak zatrudnianie chociaż jednego pracownika.

Aby dołączyć do struktur Związku, należy wypełnić wniosek aplikacyjny dostępny online na stronie https://pracodawcy.pl/dokumenty-aplikacyjne/ wraz z załącznikami - w tym z referencjami od dwóch podmiotów już zrzeszonych z ZPPM.

Na zdjęciu zespół ZPPM z Waldemarem Malickim gościem Gali 25-lecia ZPPM

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%