Dzieje sięGłogówWideo

Od dziś świętują prawosławni. Wieczorem spotkają się przy wieczerzy wigilijnej2 min na czytanie

Od dziś świętują prawosławni. Wieczorem spotkają się przy wieczerzy wigilijnej

W Głogowie mieszka spora grupa wyznawców prawosławia, choćby dlatego, że mamy w naszym mieście także przybyszów z Ukrainy. W niedzielę byliśmy na świętej liturgii w cerkwi św. Maksyma Gorlickiego przy ul. Wały Chrobrego w Głogowie. Wierni podzielili się na niej prosforą, którą każdy też zabrał do domu. Podzielą się nią dziś wieczorem na kolacji wigilijnej. O 19.30 w cerkwi odbędzie się nabożeństwo “Wełykoje Poweczerie”.

Święta Bożego Narodzenia u prawosławnych

Od dziś świętują prawosławni. Wieczorem spotkają się przy wieczerzy wigilijnej. Wesołych świąt! CZYTAJ WIĘCEJ:https://myglogow.pl/od-dzis-swietuja-prawoslawni-wieczorem-spotkaja-sie-przy-wieczerzy-wigilijnej/

Opublikowany przez MyGlogow.pl Poniedziałek, 6 stycznia 2020

Prawosławni świętują narodzenie Chrystusa 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który jest opóźniony do gregoriańskiego o 13 dni. Wieczerza wigilijna to jedyny posiłek w ciągu dnia poprzedzającego święta Bożego Narodzenia. Rozpoczyna się od modlitwy, a wierni dzielą się prosforą, czyli wypiekanym kwaszonym chlebem – odpowiednikiem opłatka w kościele katolickim. Proboszcz Dariusz Ciołka wypieka prosforę własnoręcznie.

Prawosławni obchodzą trzydniowe święta – we wtorek, w pierwszym dniu, obchodzą narodzenie Jezusa w Betlejem. Przez wszystkie dni świąt w cerkwi o godz. 8.30 będą się odbywały nabożeństwa – święte liturgie.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się