Dzieje sięFotoGłogów

Oddają krew na 60-lecie KGHM-u! Chętny do pomocy nie brakuje5 min na czytanie

Oddają krew na 60-lecie KGHM-u! Chętny do pomocy nie brakuje 2

Trwa zbiórka krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Głogowie z okazji jubileuszu 60-lecia KGHM-u. I trzeba przyznać, że chętnych do pomocy nie brakuje. W akcji udział wzięło już około 20 dawców z naszego miasta. To nie tylko górnicy czy hutnicy. Na apel odpowiedzieli wszyscy głogowianie.

Wśród nich był Krzysztof Kowalski (61 l.), który w miedziowej spółce przepracował 32 lata. Teraz jest na emeryturze. Krew oddaje od 1981 roku. W sumie na jego koncie już ponad 60 litrów. – Uważam, że to szczytny cel – oddawanie krwi. Trzeba sobie pomagać, bo przecież prędzej czy później my również możemy potrzebować krwi. To najcenniejszy dar – zaznaczał.

Marek Waszkiewicz (59 l.) przyszedł tutaj z samego rana. W kolejce ustawił się tuż po godz. 8. – Potrafimy się zmobilizować. Póki jest zdrowie, to trzeba oddawać krew – zachęcał innych.

– KGHM jest to przedsiębiorstwo znaczące dla naszego regionu. Dające pracę wielu osobom. Cieszy mnie ten widok, że tylu ludzi bierze udział w tej szczytnej akcji – mówił Robert Gregorczyk, kierownik działu BHP w Hucie Miedzi Głogów oraz przewodniczący klubu honorowych dawców krwi przy hucie.

Agata Gnap, kierownik oddziału terenowego punktu krwiodawstwa, przypominała, że przed nami bardzo trudny okres – letni. – Kiedy ta krew jest nam bardzo potrzebna a dawców – z racji wakacji – niestety jest ich mniej – zwracała uwagę, że nie wszyscy też mogą oddać krew. – Przyczyny dyskwalifikacji mogą być różne. Czasami to nie ten termin, zdarza się, że dawcy przychodzą zbyt wcześnie. Często również decyduje o tym poziom hemoglobiny – musi być wyższy niż w przypadku prawidłowej wartości tego parametru. Na tej liście znajdują się także przewlekłe choroby – dodawała. KGHM przygotował dla honorowych dawców specjalne bransoletki z grupą krwi.

Zawsze największe zapotrzebowanie jest na krew grup ujemnych, które posiada jedynie 15 proc. naszego społeczeństwa:O Rh-, A Rh-, B Rh- ale również i dodatnie grupy: A Rh+ oraz O Rh+.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się