Historia

Oddane po wojnie do użytku baseny były w sezonie oblegane1 min na czytanie

Oddane po wojnie do użytku baseny były w sezonie oblegane

1952, latem, przysposobiono do użytku poniemiecki basen przy ul. Ułanów Polskich 1. Oddany do użytku w 1933 roku kompleks basenów był nowoczesnym kąpieliskiem. Miał trzy niecki wodne o różnej głębokości. Największa stanowiła pełnowymiarowy (50 m) basen sportowy. Z jednej strony o zwiększonej głębokości umieszczona była dwupiętrowa wieża służąca skokom do wody. Z dwóch stron znajdowały się też trampoliny.

Oddane po wojnie do użytku baseny były w sezonie oblegane. Choć nie zawsze spełniały obecne normy higieniczne, korzystały zeń rzesze głogowian. Czasami zdarzały się improwizowane przez najsprawniejszych basenowiczów i opalonych na czekoladowo ratowników zabawy i zawody z wykorzystaniem trampolin i wieży. Można zauważyć, że trampoliny na początku sezonu wyposażone bywały w szerokie i długie, grube i sprężyste deski. Nigdy nie dotrwały do jesieni.

Radoxim 5

Przypominamy ten fakt u progu wakacji. Dziś młodzi głogowianie mają do dyspozycji nowoczesne kąpielisko w mieście, a o basenie, który został zatopiony dwadzieścia pięć lat temu przez powódź tysiąclecia przypominają tylko równe rzędy drzew i prostokątna łąka wzdłuż kolejowego nasypu przy Famabie.
RED
źródło: Głogowski Wehikuł Czasu

Zobacz inne

Więcej w Historia