my:KotlaRegion

Ogromne pieniądze dla gminy Kotla! Skorzystają seniorzy2 min na czytanie

Ogromne pieniądze dla gminy Kotla! Skorzystają seniorzy

Gmina Kotla pozyskała ponad 1,3 mln zł unijnego dofinasowania na realizację projektu „Rozwój usług społecznych w Gminie Kotla”. W ramach projektu finansowane będzie m.in. funkcjonowanie Klubu Senior+, który rozpoczął swoją działalność w marcu br.

– Od paru lat organizujemy spotkania z okazji dnia seniora i podczas tych spotkań dostrzegliśmy potrzebę utworzenia w naszej gminie Klubu Seniora – wyjaśnia wójt Łukasz Horbatowski.

W pierwszej kolejności gmina sięgnęła po środki rządowe na wyremontowanie i wyposażenie pomieszczeń. Zakres  prac  polegał  na  przystosowaniu części  pomieszczeń  budynku  Gminnego  Ośrodka Zdrowia  w  Kotli pod  względem  techniczno–użytkowym w  celu  funkcjonowania  Klubu Senior+ poprzez m.in. remont i przebudowę poszczególnych pomieszczeń, wymianę okien, drzwi, remont toalet, stworzenie aneksu kuchennego. Klub Seniora został także wyposażony  w  niezbędne  sprzęty  oraz  meble,  tj.  szafy,  kanapy,  stoły, AGD i RTV, wyposażenie kuchni. 

Niestety epidemia pokrzyżowała im plany – zajęcia w Klubie Seniora w Kotli odbywają się zdalnie. – Jak tylko sytuacja pozwoli dzięki realizacji projektu zostanie stworzony szeroki wachlarz wsparcia i zaplanowano m.in. organizację zajęć z rękodzieła, kulinarnych, gimnastyki ogólnorozwojowej, wyjścia do kina czy teatru. – dodaje wójt.

Zaplanowano również spotkania ze specjalistami jak kardiolog, diabetolog, psycholog. Ponadto w planie jest również dożywianie w postaci ciepłego posiłku oraz dowozy. Dużym problemem dla seniorów jest bariera transportowa, bo nasza gmina jest bardzo rozproszona i składa się z 19 miejscowości, dlatego w ramach projektu zaplanowaliśmy organizację dowozów– dodaje wójt.

Realizacja projektu to nie tylko funkcjonowanie Klubu seniora to również organizacja usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, szkolenia dla opiekunów faktycznych, a także utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego o wspomagającego. Realizatorem projektu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kotli. Realizację projektu zaplanowano aż do końca lutego 2023 r. 
RED

Podziel się informacją ...
  • 22
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w my:Kotla