Extra

Operacje w Głogowie. Ortopedzi zajmują się halluksami w nowoczesny i skuteczny sposób1 min na czytanie

Automatycznie zapisany szkic 790

Tzw. paluch koślawy to bardzo uciążliwa deformacja stopy, szczególnie u kobiet. Charakteryzuje się odchyleniem pierwszego palca stopy na zewnątrz, poza krawędź stopy. – U osób z zaawansowaną dolegliwością paluch zachodzi na palec drugi, a niekiedy nawet trzeci i może się skręcać – opisuje dość powszechny problem dr Bartosz Janusz, ordynator oddziału ortopedii w Głogowskim Szpitalu Powiatowym.

Już rok temu nasz lekarz, pod okiem dr n.med. Bogusława Sadlika, specjalisty w zakresie chirurgii małoinwazyjnej ze Szpitala św. Łukasza z Bielska-Białej, przeprowadził pierwszy zabieg usunięcia halluksów. – Zabieg polega na wykorzystaniu frezów kostnych napędzanych szybkoobrotową wiertarką, które w sposób bardzo precyzyjny usuwają wyrośla kostne, nie uszkadzając tkanek miękkich – wyjaśnia dr Janusz i tłumaczy, że wykorzystanie piły umożliwia przezskórne przecięcie trzonu kości i korektę deformacji szkieletu stopy.

Jak zapewniają głogowscy ortopedzi, pozwala to znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe okołooperacyjne, a dzięki niewielkiemu uszkodzeniu tkanek na szybkie gojenie. – Taka korekcja pozwala skorygować prawie wszystkie zaburzenia przestrzenne stopy i uwalnia pacjentów od potrzeby ponownej ingerencji operacyjnej, co miało miejsce przy zastosowaniu śrubek lub płytek – dodaje ordynator i podkreśla, że rok temu byliśmy pierwszym oddziałem ortopedii w regionie, który takie zabiegi wykonuje. Aby się im poddać, należy zgłosić się do szpitalnej poradni ortopedycznej ze skierowaniem. DAB

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Extra