Dzieje sięFotoGłogówWspominamy

Ostatnie pożegnanie śp. księdza Aleksandra Walkowiaka. “Kochał Głogów”10 min na czytanie

1

Ksiądz kanonik dr Aleksander Walkowiak zmarł w wielkanocny poniedziałek (5.04.) w szpitalu w Legnicy. Dziś (12.04.) w głogowskiej kolegiacie odbyło się ostatnie pożegnanie. – Oto wybiła godzina pożegnania w tej świątyni, którą dobrze znasz – w której spędziłeś większą część swojego życia – zaznaczał biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec wspominając śp. ks. Aleksandra Walkowiaka. Mszy świętej przewodniczył biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt.

– Dziękujemy za życie i kapłaństwo księdza Aleksandra. Był pasterzem Głogowa. Często mówił o tym, że kocha to miejsce. W publikacjach naukowych zgłębiał historię tego miejsca – ukazywał bogactwo tych terenów. Znamy go jako człowieka o wielkiej wiedzy, ale też bardzo skromnego. Zawsze zatrzymywał się na rozmowę, chętnie dzielił się swoją życiową mądrością – mówił ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii św. Mikołaja.

Ks. Walkowiak urodził się 1934 r. w Bydgoszczy. Do Legnicy, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią, a później pracował 10 lat jako kolejarz, przyjechał z Gdyni w 1947 r. Studia rozpoczęte w 1963 r. w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu zakończył święceniami kapłańskimi w czerwcu 1969 r. w katedrze wrocławskiej. Był wikariuszem i administratorem parafii w Gaworzycach, proboszczem w Rzeczycy, Dębowej Łęce, Niwicy, parafii kolegiackiej w Głogowie oraz w Osowej Sieni. Jubileusz 50-lecia kapłaństwa w roku 2019 r. obchodził w swoim pierwszym kościele w Gaworzycach. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zorganizowało z tej okazji koncert organowy z udziałem wirtuozów instrumentu. Badacz i znawca przeszłości Ziemi Głogowskiej.

Od 1992 r. członek Towarzystwa Miłośników Głogowa i później Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. W roku 1994 rozprawą pt. „Biblioteka średniowieczna w kolegiacie głogowskiej” uzyskał tytuł doktora. Autor wielu publikacji, w tym o organach w świątyniach regionu głogowskiego i dekanatu wschowskiego. Ks. Aleksander Walkowiak został pochowany na cmentarzu komunalnym w Grodźcu Małym.
RED

Podziel się informacją ...
  • 96
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się