Dzieje sięGłogówRegion

Ostrożnie z ogniem w lasach i tuż przy nich. Mamy trzeci stopień zagrożenia pożarowego1 min na czytanie

W Jerzmanowej w ogniu stanęły dwa hektary lasów! Pożar gasiło 10 zastępów strażaków 14

Leśnicy alarmują, w naszych lasach notowany jest najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. I to w całej Polsce! Przesuszona jest ściółka leśna, jej wilgotność wynosi zaledwie 10-15 proc, zalega tam duża ilość uschniętych roślin runa. Suche są też trawy na łąkach w pobliżu lasów. To z tego powodu wybuchają pożary.

W naszych okolicach ostatnio mieliśmy do czynienia z dwoma takimi pożarami – w Jerzmanowej i w Rzeczycy w gminie Grębocice. W ich gaszenie zaangażowane było po kilkanaście zespołów strażackich. W najbliższym czasie, bo mamy ogłoszony trzeci stopień zagrożenia pożarowego, może wybuchać ich więcej. Mapę zagrożenia pożarowego lasów można śledzić na bieżąco w internecie: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Musimy wiedzieć, że te wiosenne pożary, zwłaszcza traw, charakteryzują się dużą dynamiką ognia i w krótkim czasie obejmują duże powierzchnie. Zachowajmy ostrożność będąc w kompleksach leśnych i w ich sąsiedztwie, nie używajmy otwartego ognia w lesie i jego otoczeniu, nie wypalajmy traw, nie rzucajmy nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów. A w razie zauważenia ognia, wiadomo, natychmiast wzywać straż pożarną. Trzy czwarte pożarów w lasach w okresie wiosennym powstaje w wyniku przerzutów z terenów przyległych.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się