Dzieje sięFotoGłogów

Pamiętają o zbrodni katyńskiej. Pilecki: Jechali bydlęcymi wagonami Polacy, Białorusini i Ukraińcy [ZDJĘCIA]4 min na czytanie

1

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. 

Głogowianie pamiętają o tych wydarzeniach. Pod pomnikiem Sybiraków znajdującym się na cmentarzu przy ul. Legnickiej zebrało się dziś (13.04.) wiele osób. Organizatorem uroczystości była Głogowska Edukacja Kresowa. Zapalono znicze. – Jesteśmy tutaj, by oddać cześć i pamięć tym, których wywieziono na nieludzką ziemię, na Sybir – mówił Jerzy Pilecki.

Radoxim 5

– Dlaczego nazywano ją przeklętą ziemią? Jechali bydlęcymi wagonami Polacy, Białorusini i Ukraińcy. A 80 proc. z nich stanowiły kobiety i dzieci. Dlatego chcemy zagłuszczyć płacz dzieci, które na stepach Kazachstanu słyszano – dodawał.

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się