Artykuł Informacyjny

Papieros odchodzi do lamusa2 min na czytanie

Papieros odchodzi do lamusa

Tysiące z osób na całym świecie codziennie pali papierosy. Co zrobić jeśli nie możemy zrezygnować z tego nałogu, jednocześnie bojąc się o swoje zdrowie? Z pomocą przychodzi nowa technologia.

Tradycyjny papieros daje w kość. Istnieje wiele skutków ubocznych palenia papierosów. W procesie spalania wytwarza się szereg substancji toksycznych takich jak: amoniak, benzen, tlenek węgla, akroleina czy formaldehyd. Nadmierne ich wdychanie powoduje zwiększone ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe: raka płuc, jamy ustnej, otrzewnej, gardła, krtani, trzustki czy żołądka. To nie koniec dolegliwości, bo nałogowi palacze mogą mieć problem z układem rozrodczym, sercem bądź wzrokiem.

Jednym z największych zarzutów wobec osób palących jest “trucie” najbliższego otoczenia. Poprzez wdychanie dymu, osoby z bliskiego kręgu użytkownika tradycyjnych papierosów, same stają się “biernymi palaczami” i są narażone na te same schorzenia.

Z nikotyną, ale bez dymu. Świadomość zdrowotna ludzi na całym świecie stale rośnie, dlatego coraz więcej palaczy porzuca nałóg, aby uniknąć chorób, jakie on wywołuje. Z tego względu branża tytoniowa od lat prowadziła intensywne wysiłki nad znalezieniem mniej szkodliwej alternatywy dla tradycyjnych papierosów.

W końcu udało się ją znaleźć. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia, za sprawą której wprowadzono na rynek podgrzewacze tytoniu. Wydaje się to dobrym kompromisem pomiędzy elektroniką, a zwykłymi papierosami. Palacze wciąż mają do czynienia z prawdziwym tytoniem, jednak nie jest on spalany, lecz jedynie podgrzewany. W efekcie urządzenie wytwarza aerozol, który jest pozbawiony nawet do 90% szkodliwych substancji chemicznych w porównaniu do tradycyjnego dymu papierosowego. Tym samym produkt jest znacznie mniej szkodliwy dla zdrowia osoby palącej i w ogromnym stopniu ogranicza ryzyko dla “biernych palaczy”.

Rekomendacja FDA. Jednym z najpopularniejszych podgrzewaczy tytoniu na rynku jest IQOS. Decyzją Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków uzyskał on niedawno rekomendację jako produkt “właściwy dla promocji zdrowia publicznego”. Producent IQOS przeznaczył na rozwój technologii i badania 7,2 mld dolarów i zatrudnił ponad 400 naukowców, aby wypracować mniej szkodliwą alternatywę dla papierosów. Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem zadbania o zdrowie swoje i najbliższych jest całkowita rezygnacja z nałogu.

Zobacz inne