Historia

Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Serbach1 min na czytanie

Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Serbach

Wcześniejsi mieszkańcy miejscowości, w większości ewangelicy użytkowali wybudowany w 1911 r. kościół. Katolicy zaś uczęszczali do głogowskiej kolegiaty. W trakcie walk obie świątynie legły w gruzach.

Pierwszym obiektem sakralnym stała się przerobiona ze zdewastowanej stolarni kaplica, którą poświęcono 14 lipca 1946 r. Otrzymała wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W maju 1949 r. placówka w Serbach przejęła funkcję parafii kolegiackiej. Zrujnowany w 70% kościół ewangelicki został odbudowany w 1959 r.,
a w kolejnych latach był sukcesywnie wyposażany i upiększany.

Radoxim 3

Lata 70-te to inwestycje związane z gruntownym przeobrażeniem wnętrza kościoła, nadające mu zbliżony do dzisiejszego wygląd. Na początku lat 80-tych podjęto się budowy kompleksu parafialnego mieszczącego nie tylko plebanię, ale również szereg pomieszczeń o charakterze duszpastersko – katechetycznym.

Lata 90-te i następne to kolejne inwestycje, przede wszystkim pokrycie dachu kościoła blachą miedzianą czy zagospodarowanie otoczenia świątyni. W dzieje parafii na trwałe wpisały się tragiczne wydarzenia brutalnego napadu na plebanię z 12 stycznia 2008 r. i śmierci o. Władysława Polaka oraz jego gospodyni p. Heleny Rogali.

Decyzją władz zakonnych z dniem 12 czerwca 2008 r. Redemptoryści, po 60 latach pracy duszpasterskiej, skończyli swą misję w Serbach, przekazując ją księżom diecezjalnym. Już pod opieką nowego proboszcza wspólnota parafialna świętowała jubileusz 50-lecia poświęcenia kościoła (październik 2009 r.).
RED
foto i źródła: polska.orgparafiaserby.pl, W. Najgebauer
tekst: W. Najgebauer/DGL News

Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!
Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Historia