Zamknij

Park nad strumykiem Sępolno

08:31, 20.10.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 08:31, 20.10.2019

Głogów to miasto zieleni i parków. Z tego zresztą słynął już przed wojną. Tutejsze parki pełne są nie tylko pięknych drzew i krzewów, wśród których nie brakuje pomników przyrody ale również ciekawostek, związanych z dziejami miasta.

Będący na wschód od ul. Budowlanych park nad strumykiem to teren zieleni ukształtowanej, który znajduje się wzdłuż strumyka Sępolno, dzieląc tym samym osiedle Hutnik na dwie części. Park podzielony jest siecią alejek przecinających go wzdłuż i w poprzek. Wspomniany strumyk Sępolno leniwie płynie aż zza Smardzowa przez sporą część Głogowa, w tym całą długość parku, wpływając aż do Odry.

Park ten posiada dwa oczka wodne, które w ostatnich latach doczekały się rewitalizacji. Sadzawkę od strony południowej zdobi ciekawej konstrukcji kładka, będąca miejscem romantycznych spotkań głogowian a i nierzadko służy jako krajobraz ciekawych sesji fotograficznych i filmowych. Wśród pomników przyrody znajdziemy na terenie omawianego parku takie okazy jak dęby szypułkowe oraz platan klonolistny. Najbardziej reprezentacyjna, czyli centralna część parku posiada najwięcej alejek oraz drzew i krzewów ozdobnych w formie nasadzeń projektowanych. Dodatkowo jest tam szereg elementów małej architektury, zdobiących to miejsce i służących głogowianom do wypoczynku. Najmłodszym dodatkowo służy nowoczesny plac zabaw.

Powstanie parku jako obszaru zieleni ukształtowanej, wiąże się z dynamiczną rozbudową Głogowa po wyburzeniu fortyfikacji miejskich na początku XX wieku. Pierwotnie park był terenem bardziej zurbanizowanym z szeregiem domów jednorodzinnych, szczególnie w części północnej, wzdłuż ul. Budowlanych. Znajdował się tam również młyn klasztorny na wysokości ul. Moniuszki. Natomiast część południowa terenu miała już wówczas charakter typowo parkowy. Jednak nieuregulowany strumyk Sępolno, płynął wieloma nurtami, sprawiając tym samym dość chaotyczne wrażenie.

Po 1945 roku zniknęła znaczna część wspomnianej zabudowy w północnej części parku. Z kolei zabudowa mieszkaniowa z lat siedemdziesiątych ul. Budowlanych w części południowej ograniczyła nieco obszar parku ale w jego części centralnej zostały zamontowane urządzenia parkowo-rekreacyjne. Przeprowadzono również nasadzenia krzewów dekoracyjnych i uregulowano chaotyczny nurt strumyka, budując przy okazji na jego długości kilka kładek dla pieszych i rowerzystów.
Dariusz A. Czaja (Towarzystwo Ziemi Głogowskiej)

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%