Zamknij

Park południowy - historia cmentarza ewangelickiego

07:41, 09.05.2021 Mateusz Komperda Aktualizacja: 07:41, 09.05.2021

Park Południowy, zwany potocznie "Niemieckim" znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Obrońców pokoju i Piłsudskiego. Przed wojną był tu Nowy Cmentarz Ewangelicki (niem. Neuer Evangelischer Friedhof). Zarys powstałej w 1914 r. nekropoli dobrze widać na planie miasta z 1930 r. Na nielicznych przedwojennych zdjęciach widać nagrobki jak i okazałą kaplicę cmentarną. Z kolei fotografie wykonane w latach 60. ubiegłego wieku ukazują skalę zniszczeń, które postępowały z każdym kolejnym dziesięcioleciem.

Cmentarz przestał istnieć wraz z końcem wojny (oficjalnie dziesięć lat później), choć zdewastowane mogiły dotrwały do przełomu lat 80 i 90 XX wieku. W 2016 r., przy budowie chodnika i ścieżki rowerowej na skraju parku, natknięto się na płyty nagrobne, co świadczy o tym, że nie wszystkie zostały wywiezione i "przerobione", a wiele z nich wciąż może spoczywać na terenie dawnego cmentarza.

W lipcu 2017 r. do Centrum Informacji Turystycznej zgłosiła się osoba, mieszkająca na Osiedlu Słonecznym. Podczas prac porządkowych na jej posesji odwrócono płyty chodnikowe, które... okazały się być dziecięcymi nagrobkami. Z racji sąsiedztwa z Parkiem Południowym można przypuszczać, że trafiły one tutaj z pobliskiego, dawnego Cmentarza Ewangelickiego. Wszystkie pochodzą z okresu wojennego. Dzieci - 11 dziewczynek, 5 chłopców, w wieku 1-4 lata, umierały pomiędzy 1939 a 1944 rokiem. Obecnie nagrobki zabezpieczone są w ruinach kościoła św. Mikołaja.

Kilka dni temu, za sprawą Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic trafiły tam również najnowsze znaleziska pochodzące z tego samego cmentarza. Rzeźby imitujące drzewa oraz płyta nagrobna wkomponowane były w ogrodzenie jednego z ogródków działkowych w pobliżu Górkowa. Nagrobek upamiętnia Heinricha Richtera (18.02.1860 - 13.07.1935), rzeźbiarza i mistrza kamieniarskiego. O interesujących kolejach losu ówczesnego Głogowianina przeczytać można na profilu GROT-u.
Źródła i foto: glogauerheimatbund.depolska-org.plsit.glogow.plglogow.plstareplanymiast.pl, GFH, GROT, D. Szczepanowski, I. Dominiak, W. Najgebauer.

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%