Dzieje sięFotoGłogów

Patriotyczni uczcili rocznicę śmierci trzech bohaterów, których popiersia stoją w Głogowskiej Alei Pamięci2 min na czytanie

Patriotyczni 5

Symboliczna warta honorowa. Uroczysty apel, odśpiewanie hymnu narodowego i wysłuchanie piosenek o bohaterach. Tak Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów uczciło rocznicę śmierci trzech bohaterów w Głogowskiej Alei Pamięci, przy ich popiersiach.

Popiersi Żołnierzy Wyklętych stoi tam 16. Wszystkie powstały w ramach budżetu obywatelskiego, na który głosowali głogowianie. Dziś uczczono rocznicę śmierci trzech z nich.

W lutym 74 lata temu zginęli major Józef Kuraś ps. Ogień (który popełnił samobójstwo), został zamordowany kapitan Stanisław Sojczyński ps. Warszyc, natomiast także w lutym, lecz 69 lat temu został powieszony generał August Emil Fieldorf ps. Nil.

– Wszyscy zamordowani przez komunistów – wspominał Mariusz Jabłoński ze Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów, który prowadził uroczystość. – Wszyscy, oprócz majora Kurasia, wrzuceni do bezimiennych mogił. Spotykamy się tu, aby oddać hołd bohaterom, przy tych pięknych głogowskich popiersiach – dodał Mariusz Jabłoński.

Jest to już tradycja w naszym mieście, że stowarzyszenie w rocznicę śmierci bohaterów organizuje uroczyste spotkanie, by oddać im cześć. – Tak już się głogowianie nauczyli, że w ten sposób czcimy rocznicę śmierci bohaterów. Nie musimy ich specjalnie wzywać czy zapraszać. Wiedzą, że w każdą rocznicę o godz. 19 można nas tu spotkać – powiedział.
RED

Podziel się informacją ...
  • 83
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się