Fotomy:JerzmanowaRegion

Patriotycznie, sportowo i kulinarnie –pięknie gmina Jerzmanowa świętowała 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę [ZDJĘCIA]6 min na czytanie

Patriotycznie, sportowo i kulinarnie –pięknie gmina  Jerzmanowa świętowała 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę [ZDJĘCIA] 8

To był wyjątkowo pogodny dzień na wspaniałe uroczystości na zabytkowym terenie przy pałacu w Jerzmanowej. – Życzę miłej zabawy i przyjemnego radosnego święta niepodległości w gminie Jerzmanowa. Niech żyje Polska! – powitał uczestników wójt Lesław Golba. I tak właśnie po raz 10 mieszkańcy gminy cieszyli się niepodległością, z tradycyjną tu hojnością goszcząc biegaczy z regionu i z całej Polski.

Na uroczystej mszy św. w kościele w Jerzmanowej mieszkańcy gminy modlili się w intencji Ojczyzny. Apel pamięci przygotowała 125 Jaczowska Drużyna Harcerzy Husaria. Oficjalnego otwarcia święta niepodległości dokonał ze sceny przy Stodole Kultury wójt Lesław Golba. – Cieszę się, że jesteśmy razem, że żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce – zaprosił wszystkich na sołeckie prezentacje kulinarne, czyli Delicje z gęsiny. Przepięknie udekorowane stoły były oblegane przez cały dzień, sam zapach przyciągał tłumy. Rady sołeckie i Koła Gospodyń Wiejskich ugotowały ogromne ilości słynnych smakołyków we wszelkich uwielbianych postaciach. – Najszybciej zeszły kluseczki z gulaszem na gęsinie, ciasto, rogaliki – Maria Stec z sołectwa Jerzmanowa zapraszała jeszcze na gorącą zupę grzybową, oczywiście na gęsinie. Na delicje gospodyń z Jerzmanowej poszły cztery gęsi i kilka kilogramów najlepszego mięsa, a do ich stołu przez cały dzień stała kolejka. – Przygotowaliśmy rosołek z gęsiny z kluseczkami i z warzywami oraz gulasz z gęsiny z szarymi kluseczkami i kapustą czerwoną, pierogi z gęsiną i trzy gatunki rogali – specjały gospodyń z Potoczka polecała Wanda Piotrowska. Chwilowo sama na stoisku, gdy większość pań wystartowała w biegu nordic walking. Na wszystkich stołach sołectw gm. Jerzmanowa było aż kolorowo od słodkich wypieków. Potrawy znikały w oczach za datki wrzucane do puszki na leczenie maleńkiej Marysi chorej na SMA. GCK przygotowało też kiermasz ciast i rękodzieła. Uczestnicy święta mogli również wesprzeć Fundację Hospicjum Głogowskie. W gminie Jerzmanowa po prostu nie ma świętowania bez pomagania.

Uroczystość na placu przed Stodołą Kultury była okazją do rozstrzygnięcia konkursów. Nagrody z rąk wójta otrzymali laureaci konkursu fotograficznego i dyktanda gminnego z Janem Pawłem II. Na scenie zaśpiewali laureaci konkursu piosenki patriotycznej, żołnierskiej i legionowej „Patriotyczna nutka”, w tym najgoręcej oklaskiwane jak gwiazdy przedszkolaki. Dla wszystkich dzieci Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej przygotowało mnóstwo atrakcji. Były animacje, warsztaty kotylionowe, potyczki harcerskie, niepodległościowa gra terenowa, wystawa zabawek z PRL-u, kultowe bajki w kinie Gąski Balbinki, a obok wyjątkowa atrakcja – zagroda ze stadkiem żywych gęsi, oblegana nie tylko przez dzieci. Całe rodziny mogły zobaczyć wystawę pn. X-lecie Biegu Gęsi i pokaz militariów stowarzyszenia Miłośników Głogowskich Fortyfikacji i Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów. Na środku świątecznego placu płonęło ognisko i uczestnicy piekli kiełbaski. Strażacy częstowali grochówką z kuchni polowej ugotowaną z własnych produktów przez gospodynie sołectwa Jerzmanowa i gorącą herbatą.

Przed zachodem słońca wystartował Wieczorny X Bieg Gęsi na dystansie 8,5 km z udziałem ok. 200 zawodników w wieku od 16 lat po seniorów. Kibice zagrzewali oklaskami wszystkich. Każdy był witany na mecie jak zwycięzca, aż po ostatniego. Po zmroku trasę oświetlali pochodniami. Ogień Wolności jest już symbolem głównego biegu. Tłumy uczestników Święta Niepodległości w Jerzmanowej znów zebrały się pod sceną na koncercie gwiazdy – zespołu Lombard.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Foto