Dzieje sięGłogów

Patriotyczny Głogów żegna bohatera. Zmarł Henryk Atemborski1 min na czytanie

Patriotyczny Głogów żegna bohatera. Zmarł Henryk Atemborski

W wieku 93 lat zmarł Henryk Władysław Atemborski ps. „Pancerny”. Był żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej NSZ, działaczem opozycji antykomunistycznej, członkiem zarządu regionu rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” oraz delegatem na pierwszy Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r. W roku 2015 był jednym z odsłaniających Pomnik Podziemia Niepodległościowego w Głogowie.

Urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi. Podczas okupacji niemieckiej związał się z strukturami Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie był więziony i prześladowany, został działaczem opozycji antykomunistycznej w strukturach Solidarności na Podkarpaciu.

Radoxim 5

„Porucznik Atemborski był wielokrotnie honorowany, do najważniejszych odznaczeń należą: Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1955), Krzyż Partyzancki (1995). Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001). Jego wielką pasją była jazda na rowerze” – piszą na swojej stronie członkowie stowarzyszenia Patriotyczny Głogów. Napisał też książkę wydaną przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu „Rowerem dookoła Europy”.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się