Extra

Paweł Płóciennik z Grębocic potrzebuje pomocy. Choruje na raka prostaty z przerzutami na kości i węzły chłonne3 min na czytanie

Paweł Płóciennik z Grębocic potrzebuje pomocy. Choruje na raka prostaty z przerzutami na kości i węzły chłonne 1

– Tego się nie spodziewałem – przyznaje Paweł Płóciennik z Grębocic, który rok temu zachorował na raka prostaty, ma przerzuty na kości i węzły chłonne. Ale nie mówi tu o chorobie, tylko bezinteresownej inicjatywie swoich sąsiadek z Grębocic, pań z koła gospodyń, aby mu pomóc.

Rok temu u emerytowanego górnika zdiagnozowano chorobę, na którą zapada coraz więcej mężczyzn, i to coraz młodszych. – Systematycznie uczęszczałem na badania, lecz nikt mi nie zaproponował wykonania badania PSA – mówi, że gdy w końcu zrobiono mu je, od razu usłyszał druzgoczącą diagnozę, że ma zaawansowaną chorobę.

Radoxim 5

– W Polsce pacjent nie ma lekko – wspomina, że początkowo nie wiedział, gdzie szukać pomocy, gdzie się ratować. Na szczęście w końcu trafił na profesora z Wrocławia, co prawda na prywatną wizytę, ale ten już go pokierował na leczenie. Najpierw do Legnicy, a potem okazało się, że terapię najnowocześniejszą obecnie w Polsce stosują także w Lubinie, w MCZ.

– To jest najnowsza dostępna w Polsce terapia refundowana u nas przez NFZ dopiero od września zeszłego roku. Miałem szczęście, że mnie do niej zakwalifikowano. Lecz nie jest to najnowocześniejsza metoda stosowana obecnie w Europie czy na świecie. Już u naszych sąsiadów, nawet w Czechach czy Rumunii, są większe i lepsze możliwości leczenia tej choroby. U nas całkowicie niedostępne, no chyba, że ktoś chciałby za nie płacić, lecz kosztują miliony – przyznaje Paweł Płóciennik, że to jest ogromna niesprawiedliwość i problem.

Właśnie jest w trakcie kolejnej chemioterapii, jednak to nie wszystko, czego potrzebuje. Jego organizm podczas tej choroby bardzo ucierpiał. – Jeździmy także do Warszawy, do Instytutu ImmunoMedica, gdzie leczenie jest niestety odpłatne. Na początku jeździłem tam co tydzień, lecz koszt leczenia jest znaczny. Obecnie jestem tam raz w miesiącu, a ta terapia jest mi bardzo potrzebna – mówi. Właśnie w ten weekend był w Warszawie, akurat na swoje urodziny. Przeszedł specjalistyczna terapię. Leczy się także ziołami w Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora, które wyszukała jego żona Anna Płóciennik. Zioła niestety także są drogie.

– Poza we własnym zakresie trzeba kupować zastrzyki hormonalne oraz tzw. wlewki na zaatakowane chorobą kości – dodaje, że jej mąż jest w takim stanie, że musi być na diecie, spożywane przez niego produkty muszą być naturalne i nieprzetworzone. Poza tym Paweł Płuciennik przez chorobę ma bardzo słabe kości i musi się poruszać w specjalnym gorsecie, który zabezpiecza kręgosłup , ponieważ stwierdzono u niego pęknięcia kręgów i żeber.
RED

Zobacz inne

Więcej w Extra