Zamknij

Pięcioletnie dziecko z podejrzeniem odry trafiło do głogowskiego szpitala

13:32, 16.04.2019 Wojtek Olszewski Aktualizacja: 13:32, 16.04.2019
Skomentuj

Dziecko z podejrzeniem odry już opuściło głogowski szpital. Nie ma jeszcze potwierdzenia, czy to było tylko podejrzenie. Zgłoszenia wpłynęło do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we wtorek (9.04.). Pięciolatek trafił do głogowskiego szpitala. Dziecko z gminy Żukowice chodzi do przedszkola, nie było szczepione przeciwko odrze.

- W celu potwierdzenia odry materiał diagnostyczny wysłano do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie - Aneta Zwiahel z Sekcji Epidemiologii PSS-E w Głogowie informuje, że z chwilą otrzymania zgłoszenia Inspektor Sanitarny w Głogowie rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne.

Wdrożono działania epidemiologiczne by przerwać drogi szerzenia się zarażenia, a osoby z bezpośredniego kontaktu z dzieckiem podejrzanym o zachorowanie objęto nadzorem. Eva Todorov, rzeczniczka prasowa szpitala informuje, że w niedzielę małego pacjenta wypisano ze szpitala.

Odra jest chorobą zakaźną niebezpieczną dla każdej grupy wiekowej, chociaż szczególnie zagrożone są dzieci i dorośli do 29. roku życia. Wywołuje ją wirus odry, najbardziej zakaźny ze wszystkich znanych pediatrom. Przenoszony jest on drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. W przypadku braku szczepienia, wirus zaatakuje z sukcesem ponad 90 % wszystkich osób, które będą miały z nim styczność, a nie były uodpornione.

Odra rozpoczyna się wystąpieniem nietypowych objawów: wysoka temperatura, kaszel, katar, co zazwyczaj jest mylnie rozpoznawane jako przeziębienie. Po około 7 -18 dniach wystąpi gorączka, a następnie po około 14 dniach od zakażenia - charakterystyczna wysypka.

Częste są powikłania po odrze. Najczęściej zapalenie ucha środkowego, rzadziej nieżyt żołądkowo-jelitowy z biegunką. Chorujące na odrę dzieci poniżej 5. roku życia są najbardziej narażone na powikłania, takie jak zapalenie płuc lub mózgu, mogące doprowadzić nawet do śmierci. Ale ryzyko powikłań neurologicznych wzrasta też z wiekiem. Powyżej 10 roku życia jest 2-3 krotnie większe.

(Wojtek Olszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%