my:Kotla

Piękna kapliczka zdobi Kozie Doły. Najpierw mieszkańcy ją odnowili, teraz postawili ogrodzenie1 min na czytanie

Piękna kapliczka zdobi Kozie Doły. Najpierw mieszkańcy ją odnowili, teraz postawili ogrodzenie

Na co przeznaczyć budżet sołecki? Mieszkańcy Kozich Dołów (gm. Kotla) nie mieli wątpliwości. Na wiejskim zebraniu postanowili, że ogrodzą kapliczkę znajdującą się w centrum ich wsi. Decyzja szybko zapadła, przeznaczyli na to 3 tys. 500 zł.

Kapliczka została postawiona w 1975 roku. Jak czytamy na tabliczce, która tam się znajduje, w dniu odnowienia Ślubów Jasno Górskich Matce Bożej Częstochowskiej. Mieszkańcy złożyli ją w ofierze. Przez wiele lat stała i niszczała. Ale ludzie zebrali się, aby ratować zabytek w centrum wsi. – Ostatnio kapliczka została ogrodzona i wyłożono wokół kostkę brukową – mówi nam sołtys Agnieszka Krupa. Ludzie dbają o to, bo nadal się tam spotykają. Podczas majowych nabożeństw czy w Wielką Sobotę, gdy święcą pokarmy na święta. – Nikt o kapliczce nie zapomina – przyznają. A sołtys dorzuca, że przychodzą nie tylko starsi, ale i dzieci. – Obok stoi też betonowy krzyż na postumencie i dzwonnica, więc ważne, aby tutaj było po prostu ładnie – mówi pani Agnieszka. Wiosną posadzą kwiaty, by ozdobiły cały teren.

– Czasami może wydawać się, że to błahe sprawy. Ale tak nie jest. Gmina w porozumieniu z mieszkańcami prowadzi duże inwestycje, jednak o tych swoich najpotrzebniejszych – mocno lokalnych – powinni decydować tutaj, gdzie mieszkają – cieszy się wójt Łukasz Horbatowski. I ma nadzieję, że pomysłów i potrzeb na wsiach nie zabraknie.
MK

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w my:Kotla