Dzieje sięFoto

Piękne tradycje przekazują z pokolenia na pokolenia. Zespoły ludowe na scenie14 min na czytanie

Piękne tradycje przekazują z pokolenia na pokolenia. Zespoły ludowe na scenie 6

To już tradycja – 26. Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych w Jaczowie. Dziś na deskach miejscowego amfiteatru wystąpiło wiele znanych zespołów z regionu, ale nie tylko. Były kapele z Przedmościa, Pęcławia, Grochowic. Nie mogło zabraknąć tej z Jaczowa.

– Fajnie występuje się przed własną publicznością, ale była trema. Lubimy śpiewać i tańczyć, więc to odpowiednie miejsce dla nas – mówiły Julia Ptaszyńska (14 l.) oraz Julia Śmietana (14 l.).

Radoxim 5

Przed ludowym zespołem Jaczowiacy piękny jubileusz – 75-lecie. – I co warte podkreślenia ten zespół funkcjonuje tyle lat bez żadnej przerwy. Nie sądzę, aby na Dolnym Śląsku, był drugi taki – chwalił Lesław Golba, wójt gminy Jerzmanowa.

W zespole jest od 30 lat Wiktor Koszko (70 l.). – Jeździliśmy po całej Polsce, oj działo się. Na początku może i trochę trudności było z opanowanie tekstu czy rytmiki, ale po tylu latach, to wszystko zna się na pamięć – opowiadał.

Podczas przeglądu nie wyłoniono zwycięzców, bo każdy zespół otrzymał pamiątkową statuetkę. Liczyło się przede wszystkim to, aby przekazywać folklorystyczne tradycje z pokolenia na pokolenie.
MK

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się