my: GrębociceRegion

Pierwsza łopata wbita. W Grębocicach zaczynają budować nową drogę za pieniądze z Polskiego Ładu2 min na czytanie

Pierwsza łopata wbita. W Grębocicach zaczynają budować nową drogę za pieniądze z Polskiego Ładu.

Rozpoczęła się budowa nowej drogi z Grębocic do Kwielic, na którą gmina otrzymała 10 mln 200 tys. zł od rządu. Minister Krzysztof Kubów przyjechał wbić pierwszą łopatę.

Firma PBD z Głogowa według umowy ma zbudować drogę w ciągu 12 miesięcy. Powstanie więc 4 kilometry pełnowymiarowej jezdni wraz ze ścieżką rowerową, która będzie się łączyła ze ścieżką wybudowaną od Kwielic do Polkowic. W jednym ciągu będzie to ok. 17 kilometrów ścieżki rowerowej. – Myśleliśmy o tej drodze już od 10 lat. Jest potrzebna z kilku względów. Po pierwsze ma odciążyć ruch przez Grębocice i zlikwidować utrudnienia na ul. Długiej. Dziś samochody jeżdżą tamtędy w kierunku Kwielic, natomiast w przyszłości będą miały alternatywę obwodnicy – tłumaczy wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński.

Wiadomo było także, że trzeba tę drogę wybudować w obliczu budowy szybu górniczego GG-1 w Kwielicach. – Tędy będą górnicy jeździć do pracy w ciągu najbliższych czterech, pięciu lat, na zmiany co sześć godzin. Prognozy są takie, że prawdopodobnie powyżej tysiąca osób w ciągu doby pojedzie i wróci z pracy do domu. Musimy się na to przygotować – uważa wójt.

Obwodnica będzie się zaczynała za miejscowością od drogi powiatowej aż do drogi w Kwielicach koło boiska. Oczywiście jej wybudowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie pieniądze od rządu. Budowa ma kosztować ok. 16 mln zł, w tym 10 mln 200 tys. to dofinansowanie z Polskiego Ładu. Za rok o tej porze powinniśmy się tu spotkać przy zbudowanej drodze. Na razie wójt Roman Jabłoński oraz minister Krzysztof Kubów oraz inne osoby związane z tą inwestycją – wbili pierwszą łopatę pod budowę. RED

Zobacz inne

Więcej w my: Grębocice