Zamknij

Pij wodę z kranu, będziesz zdrowy

08:36, 02.06.2022 Jakub Grzywaczyk
Skomentuj

Jak zadbać o swoje serce, kondycję oraz zatroszczyć się o środowisko? Okazuje się, że nie jest to takie trudne i nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

Wystarczy zrezygnować z picia wody butelkowanej i wybrać wodę z kranu. Picie głogowskiej kranówki nie tylko jest bezpieczne i zdrowe, ale również tańsze. Do picia wody z kranu przekonuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie.

Głogowska kranówka zawiera dwa drogocenne dla organizmu człowieka pierwiastki - magnez i wapń. To one odpowiadają za utrzymane prawidłowej gospodarki elektrolitycznej człowieka, zmniejszają ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia oraz uzupełniają braki w diecie. Co ważne, minerały zawarte w wodzie, wchłaniają się do organizmu lepiej niż te z suplementów diety (tabletek). - Dostarczana przez nas woda spełnia najbardziej rygorystyczne polskie i europejskie normy jakościowe. Jest badana w naszym akredytowanym laboratorium. Dodatkowo są przeprowadzane kontrole przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego - mówi Magdalena Ruta, specjalistka do spraw promocji i komunikacji społecznej w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie.

Wybór kranówki to świetne rozwiązanie również dla osób dbających o środowisko. - Przeciętny Kowalski dziennie powinien wypić około 2 do 3 litrów wody. To daje nam około 1000 litrów wody w ciągu roku. Kupując wodę w 1,5 litrowych butelkach, w ciągu roku zużyje ich aż 667. To ogromna ilość, a to tylko jeden człowiek i jeden rok. Jeżeli przemnożymy to przez ilość wszystkich osób na świecie, albo chociaż w Polsce, to są to ogromne ilości plastiku. Żeby zmniejszyć jego zużycie wystarczy zrezygnować z wody butelkowanej i pić wodę z kranu. Jest ona cały czas dostępna, a wychodząc z domu można nalać ją do bidonu wielokrotnego użytku - tłumaczy Ruta. Dodatkową korzyścią jest także oszczędność pieniędzy. Woda z kranu jest zdecydowanie tańsza od tej butelkowanej. Roczny zapas kranówki kosztuje niecałe 6 złotych. Tymczasem za taką samą ilość (1000 litrów) wody butelkowanej, trzeba zapłacić ponad 1 tys. zł.

- Czy wiecie, że 70 procent składu ciała to jest woda? - Agnieszka Mrozkowiak-Górska, dietetyk z Źródła Zdrowia w Głogowie przekonuje do picia wody z kranu. W głogowskiej wodzie znajduje się magnez i wapń. To cenne składniki, które warto dostarczać do organizmu. Magnez odpowiada za prawidłowe działanie układu krwionośnego, natomiast wapń wzmacnia kości.- Ciekawa sprawa, ale na co ta woda w ogóle wpływa? Okazuje się, że ma wiele zalet. Po pierwsze ma pozytywne działanie na odpowiedni stan skóry. Druga rzecz to zaparcia - często zbyt mała ilość wody powoduje, że jelita nie są w stanie przesunąć pokarmu, bo jest on zbyt zagęszczony - dodaje. Zachwala też, że wypicie jednej szklanki wody powoduje tzw. zabicie głodu. A gdy boli nas głowa? Też warto pić wodę. - To może być oznaka, że w organizmie mamy zbyt mało płynów. Poczekajmy około 20 minut i sprawdźmy czy ból głowy minął - radzi dietetyk. Wspomina również o układzie krążenia. - Często, właśnie z powodu zbyt małej ilości wody w organizmie, dochodzi do zaburzeń rytmu serca. Ile wody należy wypić w ciągu dnia? Jeżeli mamy dużo pokarmów płynnych, to wtedy ilość wody może ulec zmniejszeniu - mówi, że powinniśmy przyjmować około dwóch litrów wody dziennie. I to minimum, bo woda to zdrowie.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%