Dzieje sięGłogów

Pijąc wodę z kranu można sporo zaoszczędzić1 min na czytanie

Pijąc wodę z kranu można sporo zaoszczędzić

Właściwy bilans wody w organizmie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania człowieka, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. – Dostarczenie zbyt małej ilości wody do organizmu może prowadzić między innymi do bólów głowy, a także spadku nastroju oraz obniżenia koncentracji – przypomina Magdalena Ruta, rzecznik prasowa PWiK. Aby temu zapobiec należy pić około 2 do 3 litrów wody w ciągu dnia. Tym sposobem można łatwo oszacować, że przeciętnie wypijamy około 1000 litrów wody rocznie.

Ile trzeba wydać w ciągu roku, żeby zapewnić sobie prawidłowe nawodnienie? Zakładając, że litr wody butelkowanej kosztuje średnio 1,10 zł, to na zakup 1000 litrów będziemy musieli przeznaczyć 1 100 zł. Tymczasem można sporo zaoszczędzić pijąc wodę prosto z kranu. W Głogowie za 1000 litrów wody (bez opłaty ściekowej) zapłacimy tylko 5,65 zł. Nawet doliczając opłatę ściekową, która wynosi 6,09 zł, roczny zapas wody z kranu będzie nas kosztował 11,74 zł. To blisko 100 razy taniej niż woda butelkowana!

Jednak oszczędność pieniędzy to nie jedyne korzyści przemawiające za piciem wody prosto z kranu. 1000 litrów wody, to około 667 plastikowych butelek 1,5 litrowych. – To zużycie tylko przez rok i tylko jednego człowieka. Jeżeli przemnożymy to przez ilość wszystkich osób na świecie, albo chociaż w Polsce, to są to ogromne ilości plastiku – dodaje.

Pijąc wodę z kranu pozbywamy się także konieczności noszenia ciężkich butelek ze sklepu. Zdrową i smaczną wodę mamy cały czas dostępną w kranie. 
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się