Dzieje sięGłogów

Pilnie potrzebna krew grup krwi O Rh- i A Rh-, czyli grup ujemnych1 min na czytanie

Oddają krew na 60-lecie KGHM-u! Chętny do pomocy nie brakuje 1

– W związku z dużym zapotrzebowaniem na krew grup krwi O Rh-, A Rh- , czyli grup ujemnych tzw. minusowych prosimy o apel celem pilnego zgłaszania się do oddawania krwi – mówi nam Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Przypomina, że krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym a choroba nie wybiera czasu. – Niestety krwi nie można długo magazynować i pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców – wyjaśnia.

Jak przygotować się do oddawania krwi? Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dowód osobisty. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, dobrze nawodnionym oraz zjeść lekkostrawny posiłek. Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka.

Punkt, gdzie można zdać krew w Głogowie, czynny jest w poniedziałki w godz. 7-16, wtorki i środy w godz. 7-12, w czwartki w 7-15 a w piątki w godz. 7-12 i znajduje się w szpitalu.
RED
fot. archiwum

Radoxim 5

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się