Dzieje się

Piszą listy prosząc o sprawiedliwość. Też napisz list i zmień życie6 min na czytanie

Piszą listy prosząc o sprawiedliwość. Też napisz list i zmień życie 7

Tysiące listów w ramach akcji Amnesty International pod nazwą „Maraton Pisania Listów – Napisz List. Zmień Życie” dotrą do poszczególnych ambasad, by dalej trafić do rządów i organów władzy. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie pisali dziś listy w języku polskim i angielskim z prośbami o zadość uczynienie lub pomoc ludziom, którzy cierpią niesłusznie. Akcja trwa dziś (08.12) i jutro (09.12). W trakcie akcji można też zgłosić się jako honorowy dawca szpiku.

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Co roku uczniowie i nauczyciele I Liceum organizują dzień pisania takich listów.

– W ubiegłym roku zgromadziliśmy blisko 2 tys. listów i wszystkie wysłaliśmy. Teraz liczymy na podobny wynik – mówi Iza Ruebenbauer, nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego i współorganizatorka wydarzenia – mamy również kiermasz ciast, z którego zebrane środki opłacą koszt znaczków pocztowych. Można napisać własny list lub, jeśli ktoś nie czuje się na siłach, skorzystać ze wzoru od Amnesty International. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, bo uczniowie naszej szkoły są wyczuleni na niesprawiedliwość. Ale list napisać może każdy, nie tylko uczeń. Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców – zachęca.

W tym samym czasie, choć jako osobna akcja, trwają też zapisy na honorowego dawcę szpiku. Mnóstwo ludzi zmagających się z ciężkimi chorobami czeka na dawcę, który wykaże zgodność. Zapisując się na dawcę szpiku musimy spełniać konkretne wymagania. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Proces trwa ok. 2-3 miesięcy. Uczniowie I Liceum prowadzili takie zapisy, prowadzić będą też jutro. – Przyjdźcie i zapiszcie się. Zostańcie dawcami szpiku – zachęcają.

Piszą listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los bohaterów i bohaterek zidentyfikowanych przez Amnesty International. W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń.

W tym roku Amnesty International wytypowało dziesięć osób, a wśród nich artyści, aktywiści, ale też zwykli ludzie i ofiary przemocy. Więcej informacji na ten temat TUTAJ.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się