Dzieje sięGłogów

Po 111 latach czas na zmiany! Tak ma wyglądać nowoczesne skrzydło “Mechanika”1 min na czytanie

1

Już niebawem, bo 30 września 1909, budynek Zespołu Szkół Politechnicznych – popularnego “Mechanika” – skończy 111 lat. To przede wszystkim pamięć o tradycjach, ale też moment, kiedy planuje się przyszłość szkoły na kolejne lata. I okazuje się, że są marzenia, które trzeba po prostu spełnić.

– Można powiedzieć, że nie mieścimy się w murach tej szkoły, ale też chcemy się nadal rozwijać – podkreśla Paweł Korzeń, dyrektor ZSP i wyciąga projekt drugiego skrzydła budynku tej szkoły. Opowiada, że jego budowa była planowana jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Nigdy jednak nie doszła do skutku. – Dlatego stworzyliśmy projekt bardzo nowoczesny. To ma być szkoła na miarę nie tylko miasta, województwa czy Polski – ale Europy – nie ukrywa.

Radoxim 5

Nowoczesność to słowo, które dyrektor często powtarza. W szkole w ostatnich latach powstało wiele pracowni niemal dla każdego kierunku. – Nasi uczniowie podróżują po Europie do Hiszpanii, Francji czy Niemiec, gdzie odbywają praktyki zawodowe i naprawdę nie mamy się czego wstydzić – mówi Korzeń.

Dlatego nowe skrzydło szkoły zasilane będzie energią odnawialną. Na tym nie koniec, bo budynek ma być klimatyzowany i dostosowany do najnowszy trendów. – Środowisko to kwestia, która leży nam na sercu. Chcemy ograniczyć w tym budynku dwutlenek węgla. Stąd pomysł m.in. na ścianę ekologiczną porośniętą mchem. Pomysł na ściany ekologiczne został ściągnięty z zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej. Wstępny projekt budynku opracowała mgr inż. arch. Joanna Frąckowiak z pracowni AMBIT – rzuca pomysłami. Kiedy marzenia staną się faktem? Być może do 2030 roku, choć to niepisana data. Także trudno oszacować koszty.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się