Dzieje sięGłogów

Po eksplozji na wschodzie Polski warto zapytać o Głogów. Schrony, magazyny zarządzania kryzysowego…2 min na czytanie

Wybuch na wschodzie Polski to pytania o nasze bezpieczeństwo w Głogowie. Schrony, magazyny zarządzania kryzysowego...

– Nie mamy w tej chwili jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił tę rakietę – przekazał w nocnym oświadczeniu prezydent RP Andrzej Duda, odnosząc się do wybuchu w Przewodowie (pow. hrubieszowski, woj. lubelskie, 7 km od granicy z Ukrainą), do którego doszło wczoraj (16.11.). Zginęły dwie osoby, a według Ministerstwa Spraw Zagranicznych pocisk był produkcji rosyjskiej. Resort nie podał jednak szczegółów, stąd pytania o wybuch się mnożą. I mnożą się też pytania o bezpieczeństwo, bo od kilku tygodni w całym kraju opracowywane są plany dystrybucji tabletek z jodkiem potasu i ewidencjonowane są schrony. Również u nas – w powiatach głogowskim i polkowickim.

Pewne jest, że na terenie Głogowa są obiekty, które zgodnie z wytycznymi Szefa Obrony Cywilnej Kraju mogą być wykorzystane jako miejsca ukrycia ludności. – Na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzimy ewidencję schronów i ukryć na swoim terenie. To inwentaryzacja budowli ochronnych oraz miejsc doraźnego schronienia – mówił niedawno naszej redakcji Tomasz Michalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. Wyjaśniał, że strażacy od tygodni sprawdzają m.in. piwnice w blokach. I badają przydatność schronów na terenie miasta, z których część pamięta jeszcze lata wojny, ale są też młodsze, m.in. na os. Kopernik i Piastów.

Inna, ale równie ważna kwestia to magazyny zarządzania kryzysowego i zgromadzone w nich materiały. Czy jest wszystko, co potrzebne? – Gmina jest zobowiązana do wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu. Taki posiada i konsekwentnie dba o jego wyposażenie – zapewniała dwa tygodnie temu Marta Dytwińska – Gawrońska, rzeczniczka prezydenta Głogowa. Wyjaśniała jednak, że jest to magazyn powodziowy, dlatego znajdują się w nim m.in. worki, podręczny sprzęt budowlany i oświetleniowy. Podobny magazyn ma również powiat głogowski. – Ale z uwagi na sytuację międzynarodową nie możemy przekazać dokładnej ilości oraz rodzaju zgromadzonych zasobów – nie ukrywał naczelnik Zarządzania Kryzysowego w starostwie Jarosław Wysocki. Z tego samego powodu również większość gmin wiejskich nie podaje, czy mają magazyny kryzysowe, ani co w nich zgromadziły. Wyjątkiem jest gmina miejska Głogów. Jak mówił nam Ryszard Wójtowicz, w magazynie są m.in. maty samopompujące, śpiwory, poduszki czy zestawy odzieży roboczej i ochronnej do działań w terenie.

A co z planami dystrybucji tabletek z jodkiem potasu? Są gotowe. W Głogowie wyznaczono 33 punkty dystrybucji – w szkołach podstawowych i przedszkolach oraz w ratuszu. W gminie wiejskiej Głogów siedem – w trzech szkołach, w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Serbach oraz w świetlicach wiejskich. – Tabletki będą dystrybuowane przez wyznaczonych imiennie pracowników urzędu gminy i jednostek podległych – zaznacza Ryszard Wójtowicz, inspektor ds. obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego.

RED

Fot. Kancelaria Prezydent RP

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się