Dzieje sięGłogów

Pojedziemy do Warszawy pociągiem. Szybko: 250 km/h. W 2040 roku…2 min na czytanie

Pojedziemy do Warszawy pociągiem. Szybko: 250 km/h W 2040 roku...

Może to polityczna kiełbasa, może żart, a może zapowiedź nawet całkiem serio. Kto to wie? Można wybierać. Ale czy gruntownie zmodernizowana będzie linia kolejowa nr 14 biegnąca z Głogowa przez Leszno do Ostrowa Wielkopolskiego?

Sugeruje to świeżutki komunikat dotyczący rządowego programu budowy i modernizacji linii kolejowych na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. W najbliższych latach zbudowane ma być ponad półtora tysiąca linii kolejowych biegnących do lotniska z dziesięciu kierunków w Polsce. Linia Kalisz – Ostrów Wlkp. – Leszno – Głogów – Zielona Gór ma być jedną tych 10 „szprych”.

Jak zapowiada Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK, kolejowe „szprychy” mają ściągać pasażerów z odległego Berlina, Pragi czy nawet Kaliningradu. I będą zbiegać się w projektowanym węźle przesiadkowym w rejonie Baranowa i w Warszawie. Pociągi mają na tych liniach jeździć z prędkością do 250 km/godz. Wygląda to pięknie. Zbyt pięknie.

Jest małe ale… Żeby było jasne: według planów rządu budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, wraz z nowymi połączeniami kolejowymi ma się rozpocząć w 2021 roku. Port lotniczy ma być oddany do użytku w 2027 roku, a termin zakończenia wszystkich inwestycji kolejowych planowany jest na rok… 2040. Chyba szybko tym pociągiem nie pojedziemy.

Druga ciekawostka: w ostatnich 30 latach w całej Polsce zbudowano zaledwie… 50 kilometrów nowych linii kolejowych. Więcej torów w tym czasie rozebrano, bo około 5 tysięcy kilometrów.

Ten szeroko zakrojony rządowy program, o wartości szacowanej na 60 miliardów złotych i uzależniony oczywiście od pozyskania funduszy europejskich – będzie konsultowany w maju. Jego przyjęcie przewidywane jest na listopad. Dlaczego w tym czasie? Zastanówmy się, kiedy są najbliższe wybory parlamentarne.

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się