Dzieje sięFotoGłogów

Pokoleniowa zmiana w zielonoświątkowym Centrum Ewangelii Głogów [ZDJĘCIA]4 min na czytanie

Pokoleniowa zmiana w zielonoświątkowym Centrum Ewangelii Głogów [ZDJĘCIA] 2

-Doszedłem do wniosku, że czas przekazać pasterstwo młodszym. Tym bardziej, że mam godnego następcę – tłumaczy powody odejścia Mirosław Szatkowski (64 l.), który Głogowskie Centrum Ewangelii 30 lat temu zakładał. Uroczystość 30 – lecia oraz zakończenia służby pastorskiej Ewy i Mirosława Szatkowskich odbyła się w sobotę (15.10.). Natomiast dzień później w niedzielę było nabożeństwo z oficjalnym przekazaniem służby pastorskiej Krzysztofowi Szczygłowi.

Pastor Szatkowski przyjechał do Głogowa z Nowej Soli w 1985 roku. Wtedy w Głogowie powstała wspólnota zielonoświątkowa „Dobra Nowina” (nadal funkcjonuje przy ul. Orzechowej). Szatkowski był tam pastorem pomocniczym, a 30 lat temu założył odrębną wspólnotę. Początkowo nabożeństwa odbywały się w auli szkoły muzycznej, a we wspólnocie działało ok. 50 osób. W 1993 r. wspólnota kupiła od GPB budynek przy ul. Mickiewicza, w którym do dziś prowadzi działalność. Od początku pastor pracował z żoną Ewą, która była też jego partnerką w posłudze. Przez lata stanowili takie pastorskie małżeństwo. Mirosław Szatkowski nie zamierza odpoczywać jak emeryt, gdyż w kościele piastuje także funkcję prezbitera okręgowego na dolnośląskie i opolskie. Nie zamierza tego zajęcia porzucić.

Pastorska para ma pięcioro dzieci, a także dziesięcioro wnucząt. Ewa i Mirosław Szatkowscy napisali i wydali książkę „Z jakich klocków zbudować ten dom”, o relacjach małżeńskich. Obecnie do zboru należy 100 – 150 osób, nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10.30. Dwa lata temu zięć Szatkowskich – Krzysztof Szczygieł został pastorem pomocniczym. Teraz przejmuje od Szatkowskiego pałeczkę.

Nowy pastor z wykształcenia jest geodetą, lecz pracuje zawodowo jako trener kierowników sklepów Action. Ma żonę i dwoje dzieci. – Będę miał teraz trochę więcej obowiązków, ale samych dobrych, takich, jakie lubię – mówi. Praca zawodowa, a po pracy kościół. Nabożeństwa są w niedziele, ale w tygodniu trwają w kościele różne aktywności i działalności. Żona Sara Szatkowska ma we krwi ciężką pracę na rzecz potrzebujących. Jest fryzjerką, ale jest także działaczką społeczną i założycielką fundacji Głogów Razem, która skupia wolontariuszy, a jej działalność polega m.in. na przygotowywaniu posiłków dla osób wykluczonych, głównie starszych i samotnych. To wszystko dzieje się w zborze.

– Gotujemy i wozimy im jedzenie. Mamy takich ok. 30 podopiecznych – mówi nowy pastor Krzysztof Szczygieł. Poza tym wspólnota organizuje spotkania dla młodzieży i zajęcia dla dzieci w swojej świetlicy. Spotykają się także mężczyźni i kobiety.

Nowe pastorstwo przez 11 lat mieszkało w Szkocji. – Pracowałem jako kucharz i menadżer w restauracji. W tamtym czasie ukończyłem szkołę biblijną i byłem bardzo zaangażowany w działalność wspólnoty zielonoświątkowej. Chcieliśmy być z żoną wsparciem dla naszego kościoła w Polsce, dlatego zdecydowaliśmy się wrócić do kraju. A ponieważ jestem z Żar, a żona jest córką pastora z Głogowa, to trafiliśmy tutaj – opowiada o sobie Krzysztof Szczygieł. – Przywiodło nas tu serce, jesteśmy tu już od 9 lat. Zaangażowaliśmy się w pracę w kościele – wyznaje. – Planujemy, że jako kościół będziemy widoczni i słyszalni w Głogowie – zapowiada.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się