Dzieje sięGłogów

Policja apeluje do grzybiarzy1 min na czytanie

Policja apeluje do grzybiarzy

Kilka dni temu w lesie w Grochowicach (gm. Kotla) zaginął grzybiarz. Na szczęście udało się go odnaleźć całego i zdrowego. Jednak sezon w pełni, więc policja apeluje do grzybiarzy. Co zrobić, gdy zgubimy się w lesie?

– Po pierwsze nie panikuj. Nerwy nie sprzyjają podejmowaniu dobrych decyzji. Spokojnie przeanalizuj swoją sytuację i zastanów się, co robić dalej – wyjaśnia Łukasz Szuwikowski z KPP w Głogowie.

Dodaje, że jeśli masz telefon, możesz włączyć nawigację i sprawdzić, gdzie dokładnie jesteś. – Warto też wcześniej zaznaczyć na niej tzw. pinezką miejsce rozpoczęcia leśnego spaceru lub parking, na którym został samochód. Jeśli jednak nie posiadamy w telefonie odpowiedniej aplikacji z mapami, wówczas zadzwoń na numer alarmowy, bądź do znajomych – zaleca oficer prasowy.

– Spróbuj określić swoje położenie względem jakiegoś charakterystycznego miejsca. Odszukaj kamienne słupki z oznaczeniami numerycznymi tzw. granice kwater. Dysponent numeru alarmowego 112 szybko będzie mógł określić twoje położenie. Stosy ze ściętym drewnem mogą okazać się tak samo użyteczne. Każda kłoda posiada czerwoną tabliczkę z numerem i właśnie po tym niepowtarzalnym numerze, leśnik będzie mógł zlokalizować położenie stosu drewna. Oprócz tego radzimy, aby do lasu zabrać ciepłą odzież, najlepiej w jaskrawym kolorze oraz naładowany telefon komórkowy. Nie idźmy też do lasu sami. Miejmy na uwadze również to, że jesienią wcześniej robi się ciemno – tłumaczy.

RED
fot. Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego w Głogowie

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się