Dzieje sięGłogów

Policjanci, strażacy, ratownicy. I pracownicy spółdzielni są w pogotowiu2 min na czytanie

Policjanci, strażacy, ratownicy. I pracownicy spółdzielni są w pogotowiu

– Taka praca – śmieje się asp. sztab. Piotr Kwiatkowski, który jest jednym z najbardziej doświadczonych głogowskich strażaków, w straży pracuje od 20 lat. Niejeden raz zdarzało mu się pracować na święta. W tym roku ma dyżur w Nowy Rok. W komendzie straży pożarnej w Głogowie musi pełnić dyżur co najmniej 9-osobowa obsada strażaków. Tak jest zarówno w Wigilię, święta Bożego Narodzenia, jak i w sylwestra. Dyżur strażaka trwa 24 godziny, więc gdy przychodzi rano do pracy, to wychodzi następnego dnia. – Gdy dostaniemy wezwanie do zdarzenia, w 60 sekund musimy być gotowi do wyjazdu – mówi Piotr Kwiatkowski. W straży pożarnej musi zostać zachowana tzw. ciągłość bojową, czyli trzy zastępy strażaków muszą być w pogotowiu, w pracy non stop.

– Pracujemy tak jak w każdy inny dzień. Patrole policyjne są wzmożone, a nasza praca jest bardziej intensywna niż zwykle – mówi sierż. sztab. Emilia Reguła z głogowskiej policji, p.o. oficera prasowego KPP. Na święta jest znacznie większy ruch na drogach. Patrole policji będą częściej kontrolować pojazdy pod kątem przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz będą zwiększone kontrole kierowców pod kątem trzeźwości – zapowiada policjantka. W okresie świątecznym policjanci częściej interweniują także w sytuacjach konfliktowych, zakłócania spokoju i porządku publicznego. Poza tym święta to znakomita pora dla złodziei.

W Wigilię i święta pracują także w pogotowiu ratunkowym. Lekarze i pielęgniarki dyżurują w szpitalach, będą także dyżurujący pracownicy w pogotowiu Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze. – Brak prądu, wyciek wody, brak ogrzewania zdarzyć się może także na święta. Nasz dyżur działa całą dobę, reaguje i usuwa awarie – mówi rzecznik SM Nadodrze Mateusz Kowalski, że będzie w pogotowiu spółdzielni dyżurowało na każdej zmianie 5 osób. Czyli to oznacza, że w sumie 15 osób będzie pracowało w święta. – Nasze pogotowie dyżuruje zarówno w Wigilię, jak i przez całe święta. Nie możemy przecież zostawić naszych mieszkańców w razie awaryjnej sytuacji aż do poniedziałku – zapewnia. Pogotowie awaryjne można wezwać dzwoniąc pod numer 994 lub pod komórkę 501 502 985.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się