Region

Policjanci wyjaśniają sprawę “skręconego” licznika samochodu zatrzymanego w Grębocicach1 min na czytanie

Policjanci wyjaśniają sprawę "skręconego" licznika samochodu zatrzymanego w Grębocicach

W sobotnią noc policjanci Rewiru Dzielnicowych w Grębocicach ujawnili pierwszy przypadek „skręconego” licznika na terenie powiatu polkowickiego, w kontrolowanym volkswagenie, o ponad 50 tysięcy kilometrów.

– Ponieważ cofanie liczników od niedawna jest przestępstwem, sprawę wyjaśniają funkcjonariusze pionu kryminalnego – informuje Przemysław Rybikowski, oficer prasowy KPP w Polkowicach. Przypomina, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu karnego, jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

– Ustawodawcy zdecydowali, że odpowiedzialność poniesie zarówno osoba, która cofa licznik, ingeruje w jakikolwiek sposób w prawidłowość pomiaru, jak i właściciel pojazdu, który zleca wykonanie takiej usługi – dodaje. 

Od początku roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących na przestrzeni ostatnich lat przeglądy na stacjach diagnostycznych. Volkswagen skontrolowany na ul. Spółdzielczej w Grębocicach na liczniku miał ponad 218 tysięcy kilometrów.

Policjanci ustalili, że ta wartość jest zaniżona o ponad 50 tysięcy kilometrów. Sprawą sfałszowania wartości licznika zajmą się teraz policjanci pionu kryminalnego, którzy będą ustalać okoliczności, w jakich powstała rozbieżność w odczycie. opr. GH

fot. KPP Polkowice

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Region