Dzieje sięGłogówKGHM

Polska będzie liderem ekonomicznym Europy2 min na czytanie

Polska będzie liderem ekonomicznym Europy

KGHM bierze udział w trzeciej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Jest to jedno z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce. W programie dyskusje m.in. o radzeniu sobie polskich firm w dobie kryzysu, biznesie 4.0 oraz innowacjach w polskiej gospodarce.

Tłem tegorocznej edycji są skutki pandemii dla krajowej ekonomii. W dyskusji o wyzwaniach stojących przed polską gospodarką wziął udział m.in. Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Marcin Chludziński, który podkreślał, że „Polska może stać się liderem ekonomicznym Europy”.

– Dzień po dniu toczymy bitwę. Walczymy o zdolność do produkcji, o zdolność do działania. Ceny miedzi znacznie się już poprawiły, makroekonomia pod koniec drugiego kwartału tego roku nam sprzyjała. Byliśmy w stanie utrzymać produkcję, zrealizowaliśmy nasze plany, które założyliśmy jeszcze przed wybuchem pandemii. Zarówno jeśli chodzi o wynik finansowy, EBIDTĘ, jak i o skalę produkcji czy sprzedaż. Sytuacja „covidowa” nam nie zagroziła, co nie znaczy, że jest ona stabilna. Mamy świadomość zagrożenia. – powiedział Prezes KGHM Marcin Chludziński.

Prezes miedziowego giganta uczestniczył w sesji inauguracyjnej pt. Kluczowe czynniki dla rozwoju polskiej gospodarki. Jakim krajem będziemy w 2050 roku? W rozmowie towarzyszyli mu: Patrycja Klarecka – Członek Zarządu ds. Sprzedaży Detalicznej PKN ORLEN S.A., Włodzimierz Kocon – Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Paweł Jan Majewski – Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. Dyskusję moderował Piotr Świąc – dziennikarz Telewizji Polskiej, oddział w Gdańsku. Prelegenci zauważyli, że rozwój polskiej gospodarki przez ostatnie lata stał się zauważalny na całym świecie. Uwzględniając wpływ skutków pandemii koronawirusa światowe agencje utrzymały rating Polski, wskazując na zdywersyfikowaną gospodarkę, bezpieczny poziom długu i mocne podstawy makroekonomiczne.

Przedstawiciele KGHM podczas Forum zastanawiali się także, czy w prosty sposób można komercjalizować wyniki badań i jak realizowana jest współpraca z przemysłem? oraz dyskutowali o źródłach i dostępności finansowania badań naukowych realizowanych na uczelniach, w instytucjach oraz na potrzeby przemysłu.

– ¾ nakładów na projekty badawczo – rozwojowe oraz innowacje kierujemy na działania związane z głównym ciągiem technologicznym, które mają wysoki potencjał do wdrożenia czy komercjalizacji. W KGHM planujemy przeznaczyć do 1 proc. rocznego przychodu na innowacje i projekty badawczo-rozwojowe – mówił podczas Forum Adam Bugajczuk, wiceprezes ds. rozwoju KGHM.

Prelegenci wymienili się m.in. doświadczeniami biznesowymi i sposobami na bezpieczne i skuteczne funkcjonowanie firm w rzeczywistości „covidowej”.

Forum odbywa się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Infrastruktura budynków AMW została dostosowana do wymogów sanitarno-epidemiologicznych. Przybywający na teren Forum goście mają mierzoną temperaturę. Zostali również zobowiązani do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się