Dzieje sięFotoGłogów

Pomnik głogowianina Joachima Pastoriusa oficjalnie odsłonięty na placu przy Bloku Koszarowym3 min na czytanie

Pomnik głogowianina Joachima Pastroriusa oficjalnie odsłonięty na placu przy Bloku Koszarowym 9

Na uroczystość (29.03.) prócz głogowian przyszła zwiedzająca miasto grupa Kresowian ze Lwowa Wszystkich powitał Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowski, inicjator postawienia pomnika. Hejnał Głogowa odegrali na trąbkach Franciszek Harrison, Natalia Mazur i Kacper Rubiś, uczniowie głogowskiej szkoły muzycznej.

– Znajdujemy się w historycznym miejscu. Skwer Zygmunta Starego, króla Polski, który wcześniej był Księciem Głogowskim, łączy w sobie wiele historycznych elementów: średniowieczne fortyfikacje, w postaci muru miejskiego, nowożytne fortyfikacje w postaci Bloku Koszarowego i rzecz zupełnie nową, czyli pomnik głogowianina Joachima Pastoriusa – powiedział prezydent Rafael Rokaszewicz. Przypomniał, że pomnik powstał w ramach budżetu obywatelskiego dzięki głosom głogowian.

– To jest miejsce nas wszystkich i powinniśmy korzystać z jego uroków – zapowiedział, że pomnik Pastoriusa będzie zalążkiem ścieżki historycznej, przy której będą wystawiani znani z przeszłości głogowianie, którzy przyczynili się nie tylko do rozwoju miasta i regionu, ale także zasłynęli w historii kraju.

Wstęgę na rzeźbie z piaskowca przeciął m.in. jej autor Tomasz Filar. Po odsłonięciu Dariusz Czaja zaprosił uczestników do Bloku Koszarowego na odczyt o biografii Pastoriusa (1611-1681). Następny pomnik, który ma stanąć w tym miejscu, będzie poświęcony Kasprowi Elianowi. 

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się