Historia

Pomnik Joachima Pastoriusa otworzył ścieżkę historyczną upamiętniającą znanych głogowian2 min na czytanie

Pomnik głogowianina Joachima Pastroriusa oficjalnie odsłonięty na placu przy Bloku Koszarowym

W uroczystości, która odbywał się 29 marca 2019 roku na skwerze Zygmunta Starego wzięli udział głogowianie oraz grupa Kresowian ze Lwowa, których powitał Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowski, inicjator postawienia pomnika.

Hejnał Głogowa odegrali na trąbkach: Natalia Mazur, Franciszek Harrison i Kacper Rubiś, uczniowie głogowskiej szkoły muzycznej.

– Skwer Zygmunta Starego, króla Polski, który wcześniej był Księciem Głogowskim, łączy w sobie wiele historycznych elementów: średniowieczne fortyfikacje, w postaci muru miejskiego, nowożytne fortyfikacje w postaci Bloku Koszarowego i rzecz zupełnie nową, czyli pomnik głogowianina Joachima Pastoriusa – mówił wtedy prezydent Rafael Rokaszewicz.

Joachim Pastorius

Urodził się w Głogowie 15 września 1611 roku. Pierwsze nauki pobierał na Śląsku, potem studiował w całej Europie. To polski nadworny historyk królów Polski Władysława IV i Jana Kazimierza, pisarz, lekarz, członek wspólnoty braci polskich, a następnie duchowny katolicki, kanonik warmiński, sekretarz królewski, protonotariusz apostolski, historiograf i poeta, sekretarz poselstwa polskiego w czasie negocjacji pokojowych w Oliwie. Zmarł 26 grudnia 1681 r. Pochowany został w katedrze we Fromborku. 

Przypomniał, że pomnik powstał w ramach budżetu obywatelskiego dzięki głosom głogowian. – To jest miejsce nas wszystkich i powinniśmy korzystać z jego uroków – zapowiedział, że pomnik Pastoriusa (1611-1681) będzie zalążkiem ścieżki historycznej upamiętniających znanych z przeszłości głogowian, którzy przyczynili się nie tylko do rozwoju miasta i regionu, ale także zasłynęli w historii kraju.

Wśród przecinających wstęgę na rzeźbie z piaskowca był jej autor Tomasz Filar. Drugą częścią uroczystości był odczyt Dariusza Czai poświęcony biografii Pastoriusa w Bloku Koszarowym. Następny pomnik, który ma stanąć w tym miejscu, będzie poświęcony Kasprowi Elianowi.
RED

Podziel się informacją ...
  • 31
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Historia