Zamknij

Pomnik w parku Słowiańskim źle się kojarzy... tutaj powiatowych obchodów nie będzie

13:49, 28.04.2022 strony
Skomentuj

Jak informuje Edyta Sambor, rzeczniczka prasowa starosty powiatowego, tegoroczne powiatowe obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej - która przypada na 8 maja - odbędą się na placu apelowym 4. Batalionu Inżynieryjnego.

- Po rozmowach z Przemysławem Lewickim, regionalistą i pasjonatem dziejów Głogowa, podjąłem decyzję, aby w tym roku uroczystość patriotyczna upamiętniająca zakończenie II wojny światowej w Europie obyła się na terenie jednostki wojskowej z uwagi na fakt, że pomnik w Parku Słowiańskim przed laty poświęcony był żołnierzom radzieckim. Dopiero po zmianach ustrojowych, w kwietniu 1995 roku, został częściowo przebudowany - mówi starosta Jarosław Dudkowiak.

- W obliczu wielkiego dramatu, jaki przeżywa naród ukraiński, spowodowanym atakiem Rosji, a także z uwagi na fakt, że w powiecie głogowskim gościmy uchodźców z Ukrainy, uznałem, że obchody Dnia Zwycięstwa nie powinny odbywać w miejscu, gdzie stoi pomnik, który, mimo wszystko, wielu ludziom kojarzy się z miejscem pamięci Armii Czerwonej, barbarzyństwem i bestialstwem radzieckich żołnierzy - dodaje.

W notatce nadesłanej przez rzeczniczkę czytamy, że uroczyste otwarcie tego pomnika odbyło się w 1928 roku. Monument postawiono w niewiele wcześniej utworzonym kameralnym parku przy ówczesnej Königstrasse (powojenna ul. Królewska, następnie Al. Stalina, obecnie ul. Jedności Robotniczej), który w związku z tematyką pomnika przemianowano na "Pionierwäldchen", ("Lasek Pionierów"). Inna przylegająca do niego ulica otrzymała nazwę Am Pionierwäldchen (w okresie PRL ul. Buczka, później ul. Sikorskiego), czyli "Przy Lasku Pionierów".

W 1995 roku, monument został częściowo przebudowany. Usunięto rzeźby trzech żołnierzy Armii Czerwonej ze sztandarem, wojskowy emblemat na przedzie kolumny oraz radziecką gwiazdę na jej zwieńczeniu, zdemontowano także obie armaty. Oficjalną nazwę zmieniono na "Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej. "Żołnierzom koalicji antyhitlerowskiej poległym na frontach II wojny światowej, mieszkańcy Głogowa". Autorem "nowego" pomnika był Sławomir Krawczyk, znany głogowski architekt.
RED

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%