Dzieje sięGłogów

Ponad 3 miliony złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych. To rekordowa kwota4 min na czytanie

Ponad 3 miliony złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych. To rekordowa kwota

W Starostwie Powiatowym w Głogowie, podczas konferencji prasowej (16.03.) w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych, starosta Jarosław Dudkowiak poinformował o rekordowej kwocie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o duże pieniądze – 3 mln 120 tys. zł z czego 500 tys. zł zostanie przeznaczone na potrzeby indywidualne osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim to kasa na usuwanie barier architektonicznych i technicznych dla mieszkańców powiatu głogowskiego.

– W ramach usuwania barier można zbudować podjazd, zamontować windę lub platformę schodową. A także dostosować mieszkanie na przykład w łazience zamiast wanny zamontować kabinę prysznicową, ale także schodołaz, podnośnik transportowy, zakupić łóżko rehabilitacyjne i wszystkie inne urządzenia, które pozwolą na normlane funkcjonowanie niepełnosprawnym – mówił starosta Dudkowiak.

Jakie są kryteria? Oczywiście orzeczenie o niepełnosprawności. Dochody 2 tys. 200 zł netto we wspólnym gospodarstwie oraz 2 tys. 400 zł netto dla osoby samotnej. Udział w spotkaniu z dziennikarzami wzięła również Krystyna Piasecka-Olejniczak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie. – Wszystkich tych, którzy wymagają wsparcia, zapraszam do kontaktu z nami osobiście oraz innymi dostępnymi formami takie jak telefoniczna, pocztą elektroniczną, za pośrednictwem SOW lub korespondencyjnie – zachęcała.

W tym roku PCPR przeznaczy 150 tys. zł dla osób ubiegających się o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych dla około stu mieszkańców. – Drugie tyle przeznaczymy także na zadanie z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacją pozarządowym – zapowiadał z kolei Jeremi Hołownia, wicestarosta powiatu głogowskiego. Nabór wniosków rusza od 1 marca.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze zwracał uwagę, że dzięki tym wszystkim dofinansowaniom zmienia się też ich infrastruktura. – Wiele, w budynkach znajdujących się w naszych zasobach, udało się już zrobić – mówił o udogodnieniach dla niepełnosprawnych prezes Mirosław Dąbrowski planując kolejne inwestycje m.in. podjazdy dla niepełnosprawnych do wieżowców.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się