Dzieje sięGłogów

Ponad 300 podań o mieszkania w TBS. Lista chętnych coraz dłuższa2 min na czytanie

Przekazali klucze do mieszkań nowego TBS-u. Otwarty został też plac zabaw 13

Na koniec roku w siedzibie Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Głogowie znajduje się ponad 300 podań o mieszkania. I ciągle ich przybywa. A wolnych lokali jak na lekarstwo, bo jesienią przekazano klucze do kolejnego 16 bloku znajdującym się przy ul. Generała Sowińskiego. W starszych budynkach mieszkania zwalniają się sporadycznie, kiedy ktoś odstąpi od umowy wynajmu. – Faktycznie zainteresowanie jest duże – nie ukrywa Robert Musiał, prezes TBS-u.

Jak mówią ci, którzy składają podania w TBS, atutów jest wiele. Po pierwsze brak kredytu hipotecznego – nie wszyscy chcą się zadłużać na wiele lat, inni nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. – Jest to też najszybsza forma otrzymania mieszkania na wynajem. Nasza mentalność się zmienia. Okazuje się, że nie chcemy już na siłę kupować mieszkań, by mieć w ręku akt notarialny i zadłużać się. Mieszkanie staje się po prostu środkiem do życia – dodaje Musiał.

Ile kosztuje wynajem takiego mieszkania? W połowie br. roku doszło do „korekty”, po której czynsz za 1 mkw. wynosi 10 zł 75 gr. – I podwyżek w tym nadchodzącym roku nie będzie – zapowiada prezes miejskiej spółki. Dla przykładu więc za trzypokojowe z aneksem kuchennym o pow. 54 mkw. trzeba zapłacić nieco ponad 580 zł. Do tego doliczyć inne opłaty m.in. za wywóz śmieci czy ogrzewanie.

Wkrótce mieszkań przybędzie – przy ul. Sowińskiego w przyszłym roku rozpoczną się wyburzenia budynków tych znajdujących się na pozostałym terenie przeznaczonym pod to osiedle. Ten blok ma być gotowy na przełomie maja i czerwca 2021 roku. I kosztować – wedle szacunku – w granicach 7 mln zł.

Sporą część tej kwoty dołoży miasto, bo 2,5 mln zł. Pozostała część to środki z Banku Gospodarstwa Krajowego – będzie to kredyt na preferencyjnych warunkach, ale też jak udało się nam dowiedzieć TBS ma szansę na grant do 20 proc. wartości inwestycji. A to pieniądze bezzwrotne. Mają tam być 32 lokale.
RED

Podziel się informacją ...
  • 95
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się