Zamknij

Porady dla szukających pracy w Głogowie

15:22, 23.06.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 15:22, 23.06.2022
Skomentuj

Analizując rynek pracy w Polsce, dość szybko możemy zauważyć, że jest on mocno zregionalizowany. Regionalizację powinniśmy rozumieć jako zbiór cech charakterystycznych dla poszczególnych województw, powiatów, a nawet gmin. Chcąc ułatwić sobie znalezienie zatrudnienia w Głogowie, powinniśmy pamiętać o silnie przemysłowym charakterze tego miasta i jego okolic.

Specyfika rynku zatrudnienia w Głogowie

Głogów jest jednym z większych ośrodków miejskich na Dolnym Śląsku. Ze względu na położenie w obrębie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, to właśnie górnictwo i przetwórstwo miedzi skupia największą część pracodawców, miejsc pracy i zatrudnionych. W związku z obecnością dużych zakładów przemysłowych, w Głogowie i jego okolicach znajdziemy wiele mniejszych zakładów produkcyjnych i usługowych działających w branżach metalowych, maszynowych - zarówno pod względem handlu nimi, jak i serwisowania - oraz logistycznych, specjalizujących się w ciężkim transporcie. Co istotne, przygotowując się do poszukiwań pracy na tym obszarze, a w szczególności ustalając wysokość wynagrodzenia do celów związanych z jego negocjacją z potencjalnymi pracodawcami, warto pamiętać o niższym niż w pozostałych miastach regionu pułapie widełek kwotowych. Według danych udostępnionych przez GUS, w 2020 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Głogowie wynosiło 4763 złote brutto.

Poszukiwani pracownicy w Głogowie

Ze względu na dynamiczny rozwój miasta i miejscowości ościennych jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników są osoby związane z budownictwem i pracami inżynieryjno-drogowymi. Zgodnie z danymi Barometru Zawodów w 2022 roku zatrudnienie w Głogowie bez większych trudności powinni znaleźć

  • betoniarze i zbrojarze
  • brukarze
  • cieśle i stolarze budowlani
  • dekarze i blacharze budowlani
  • dentyści
  • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
  • kierowcy autobusów
  • kierownicy budowy
  • lekarze
  • magazynierzy

Przy czym największy deficyt wśród pracowników występuje w trzech zawodach, ściśle powiązanych z charakterem miasta, tj.:

  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych - potrzebni w firmach produkcyjnych i przetwórstwie,
  • pielęgniarki i położne - między innymi ze względu na odchodzenie doświadczonej kadry na emeryturę,
  • robotnicy budowlani - z powodu stale rosnącej liczby inwestycji mieszkaniowych.

W razie konieczności podnoszenia swoich kwalifikacji do wyboru jest jedna z wielu instytucji szkoleniowych. Warto zainteresować się kursami umożliwiającymi obsługę pojazdów używanych w logistyce i transporcie publicznym lub w razie zainteresowań medycznych, ofertą uczelni wyższych umożliwiających zdobycie wykształcenia w pielęgniarstwie lub położnictwie.

Oferty pracy w Głogowie - gdzie znaleźć?

Zdecydowana większość pracodawców ogłasza swoje zapotrzebowanie na pracowników w Głogowie za pośrednictwem sieci. Jednym z najpopularniejszych adresów internetowych, jaki wybierają poszukujący zatrudnienia, jest https://www.aplikuj.pl/praca/glogow, gdzie znajdziemy najświeższe ogłoszenia, na które będziemy mogli łatwo i szybko aplikować. Dodatkową ciekawostką jest to, że w razie niepowodzeń znaczna część osób wybiera dość niespodziewany kierunek emigracji wewnętrznej, którym jest Zielona Góra. Decydują się na dojazdy za pośrednictwem dobrze zaplanowanej komunikacji publicznej lub własnym środkiem transportu, a w ostateczności przenoszą się do wspomnianego miasta. Oferty pracy w Zielonej Górze znajdziemy, odwiedzając Aplikuj.pl. Życzymy powodzenia w poszukiwaniach!

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%