Artykuł Informacyjny

Porady dla szukających pracy w Głogowie3 min na czytanie

Porady dla szukających pracy w Głogowie
Company employees working in software development and designer office

Analizując rynek pracy w Polsce, dość szybko możemy zauważyć, że jest on mocno zregionalizowany. Regionalizację powinniśmy rozumieć jako zbiór cech charakterystycznych dla poszczególnych województw, powiatów, a nawet gmin. Chcąc ułatwić sobie znalezienie zatrudnienia w Głogowie, powinniśmy pamiętać o silnie przemysłowym charakterze tego miasta i jego okolic.

Specyfika rynku zatrudnienia w Głogowie

Głogów jest jednym z większych ośrodków miejskich na Dolnym Śląsku. Ze względu na położenie w obrębie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, to właśnie górnictwo i przetwórstwo miedzi skupia największą część pracodawców, miejsc pracy i zatrudnionych. W związku z obecnością dużych zakładów przemysłowych, w Głogowie i jego okolicach znajdziemy wiele mniejszych zakładów produkcyjnych i usługowych działających w branżach metalowych, maszynowych – zarówno pod względem handlu nimi, jak i serwisowania – oraz logistycznych, specjalizujących się w ciężkim transporcie. Co istotne, przygotowując się do poszukiwań pracy na tym obszarze, a w szczególności ustalając wysokość wynagrodzenia do celów związanych z jego negocjacją z potencjalnymi pracodawcami, warto pamiętać o niższym niż w pozostałych miastach regionu pułapie widełek kwotowych. Według danych udostępnionych przez GUS, w 2020 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Głogowie wynosiło 4763 złote brutto.

Poszukiwani pracownicy w Głogowie

Ze względu na dynamiczny rozwój miasta i miejscowości ościennych jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników są osoby związane z budownictwem i pracami inżynieryjno-drogowymi. Zgodnie z danymi Barometru Zawodów w 2022 roku zatrudnienie w Głogowie bez większych trudności powinni znaleźć

 • betoniarze i zbrojarze
 • brukarze
 • cieśle i stolarze budowlani
 • dekarze i blacharze budowlani
 • dentyści
 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
 • kierowcy autobusów
 • kierownicy budowy
 • lekarze
 • magazynierzy

Przy czym największy deficyt wśród pracowników występuje w trzech zawodach, ściśle powiązanych z charakterem miasta, tj.:

 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych — potrzebni w firmach produkcyjnych i przetwórstwie,
 • pielęgniarki i położne — między innymi ze względu na odchodzenie doświadczonej kadry na emeryturę,
 • robotnicy budowlani — z powodu stale rosnącej liczby inwestycji mieszkaniowych.

W razie konieczności podnoszenia swoich kwalifikacji do wyboru jest jedna z wielu instytucji szkoleniowych. Warto zainteresować się kursami umożliwiającymi obsługę pojazdów używanych w logistyce i transporcie publicznym lub w razie zainteresowań medycznych, ofertą uczelni wyższych umożliwiających zdobycie wykształcenia w pielęgniarstwie lub położnictwie.

Oferty pracy w Głogowie — gdzie znaleźć?

Zdecydowana większość pracodawców ogłasza swoje zapotrzebowanie na pracowników w Głogowie za pośrednictwem sieci. Jednym z najpopularniejszych adresów internetowych, jaki wybierają poszukujący zatrudnienia, jest https://www.aplikuj.pl/praca/glogow, gdzie znajdziemy najświeższe ogłoszenia, na które będziemy mogli łatwo i szybko aplikować. Dodatkową ciekawostką jest to, że w razie niepowodzeń znaczna część osób wybiera dość niespodziewany kierunek emigracji wewnętrznej, którym jest Zielona Góra. Decydują się na dojazdy za pośrednictwem dobrze zaplanowanej komunikacji publicznej lub własnym środkiem transportu, a w ostateczności przenoszą się do wspomnianego miasta. Oferty pracy w Zielonej Górze znajdziemy, odwiedzając Aplikuj.pl. Życzymy powodzenia w poszukiwaniach!

Zobacz inne