Dzieje sięGłogów

Poseł Zubowski o tarczy antyinflacyjnej: Niższe raty kredytów od zaraz?1 min na czytanie

Poseł Zubowski na sejmowej mównicy: za PO było tak, za nas jest tak

Narodowy Bank Polski podnosi stopy procentowe, by zahamować wzrost inflacji. A raty kredytów idą w górę. Rząd przygotował pomoc dla kredytobiorców. O niej opowiada poseł Wojciech Zubowski. – Podejmujemy takie działania, które są niezbędne. Inflacja to problem dla całej Europy. Rząd walczy z tym zjawiskiem i chce pomóc polskim rodzinom, które muszą płacić zwiększone raty kredytów hipotecznych, wywołane podwyższonymi stopami procentowymi – zapewnia.

Tarcza antyinflacyjna to m.in. cztery miesiące „wakacji kredytowych” w tym i przyszłym roku – wartość wsparcia to 3 mld zł rocznie. Pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami – wartość wsparcia to 1,4 mld zł w 2022 r. i 2 mld zł w 2023 roku. Ponadto prowadzenie nowego, korzystniejszego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejscu WIBORu – wartość wsparcia to ok. 1 mld zł rocznie.

Radoxim 5

– Skorzystanie z wakacji kredytowych to oddech od rat w ciągu dwóch lat (2022-2023). Z dopłat w przypadku utraty pracy lub spadku dochodów to trzy lata wsparcia w spłacie rat oraz nawet 22 tys. zł bezzwrotnego wsparcia. Przejście z obecnego WIBORU na nowy wskaźnik to spadek wysokości rat kredytobiorców – dodaje.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się