Dzieje sięGłogów

Potrzebna jest krew! W okresie zachorowań na grypę dawców jest mniej, ale potrzeby nadal duże1 min na czytanie

Potrzebna jest krew! W okresie zachorowań na grypę dawców jest mniej, ale potrzeby nadal duże

– Każda kropla krwi jest na wagę złota – mówi Agata Gnap, kierownik głogowskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W okresie jesienno-zimowym dawców jest mniej, ale potrzeby nadal duże. Brakuje szczególnie krwi z grup 0 i B. – Aby oddać krew trzeba być zdrowym. Katar czy gorączka nas wykluczają. Nawet jeżeli przeziębienie pojawi się dwa-trzy dni po oddaniu krwi, to należy nas o tym poinformować. Zakażona krew może być niebezpieczna dla pacjenta, bo pamiętajmy, że podawana jest chociażby niemowlakom czy osobom chorującym na nowotwory – dodaje. Średnio w tygodniu krew w Głogowie oddaje około 300 osób.

Przypomnijmy, że dawcami mogą zostać osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem. A także które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, ani żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań.

– Jestem tutaj pierwszy raz – mówiła dumna Katarzyna Buchowicz (18 l.) z Glinicy, która postanowiła, że gdy tylko osiągnie pełnoletność, to zostanie honorowym dawcą. – Uważam, że trzeba sobie pomagać. Co prawda do tej pory nie miałam w rodzinie przypadków, że komuś z moich najbliższych potrzebna była krew, ale nie wiadomo co czeka nas w przyszłości – zachęcała.

Rejestracja dawców odbywa się w poniedziałki w godz. 7-16.30. We wtorki, środy i czwartki w godz. 7-11, a w piątki 7-14.30.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się