Dzieje sięGłogów

Powiat straci szpital? Dudkowiak: To kuriozalny pomysł rządu1 min na czytanie

Powiat straci szpital? Dudkowiak: To kuriozalny pomysł rządu

Związek Powiatów Polskich wystosował stanowisko w sprawie restrukturyzacji „podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalnego”. A chodzi o rządowe zapowiedzi dotyczące przejmowania przez Urzędy Marszałkowskie szpitali powiatowych.

– To kolejny pomysł dotyczący służby zdrowia na tzw. ratowanie, restrukturyzację, naprawę – jakby nie było to napisane, to chodzi o zmianę właścicieli szpitali powiatowych. Szpitale powiatowe są bardzo dobrze zarządzane. Natomiast te, zarządzane przez ministra zdrowia, notują duże straty – mówi starosta Jarosław Dudkowiak.

Samo przejęcie szpitali to jedno. Pojawił się też pomysł, aby obecni prezesi szpitali przeszli odpowiednie egzaminy zorganizowane przez ministerstwo. Dopiero wtedy, specjalna komisja, stwierdziłaby czy się do tej pracy nadają. – W ocenie rządzących wszyscy prezesi czy dyrektorzy szpitali powiatowych nie mają zielonego pojęcia o zarządzaniu szpitalami, co jest oczywiście nieprawdziwą tezą – dodaje.

Starosta złożył również ponownie zapytanie do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie działalności lekarzy rodzinnych. – Chcę dowiedzieć się, jak w ostatnim półroczu, wyglądały teleporady, wizyty ambulatoryjne i domowe. We wcześniejszej odpowiedzi uzyskałem informację, że w ogóle nie prowadzono takich analiz. Teraz już są, więc myślę, że te dane będą odzwierciedlać faktycznie działalność podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się