Dzieje sięGłogów

Powiat straci szpital? Dudkowiak: To kuriozalny pomysł rządu1 min na czytanie

Powiat straci szpital? Dudkowiak: To kuriozalny pomysł rządu

Związek Powiatów Polskich wystosował stanowisko w sprawie restrukturyzacji „podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalnego”. A chodzi o rządowe zapowiedzi dotyczące przejmowania przez Urzędy Marszałkowskie szpitali powiatowych.

– To kolejny pomysł dotyczący służby zdrowia na tzw. ratowanie, restrukturyzację, naprawę – jakby nie było to napisane, to chodzi o zmianę właścicieli szpitali powiatowych. Szpitale powiatowe są bardzo dobrze zarządzane. Natomiast te, zarządzane przez ministra zdrowia, notują duże straty – mówi starosta Jarosław Dudkowiak.

Radoxim 5

Samo przejęcie szpitali to jedno. Pojawił się też pomysł, aby obecni prezesi szpitali przeszli odpowiednie egzaminy zorganizowane przez ministerstwo. Dopiero wtedy, specjalna komisja, stwierdziłaby czy się do tej pracy nadają. – W ocenie rządzących wszyscy prezesi czy dyrektorzy szpitali powiatowych nie mają zielonego pojęcia o zarządzaniu szpitalami, co jest oczywiście nieprawdziwą tezą – dodaje.

Starosta złożył również ponownie zapytanie do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie działalności lekarzy rodzinnych. – Chcę dowiedzieć się, jak w ostatnim półroczu, wyglądały teleporady, wizyty ambulatoryjne i domowe. We wcześniejszej odpowiedzi uzyskałem informację, że w ogóle nie prowadzono takich analiz. Teraz już są, więc myślę, że te dane będą odzwierciedlać faktycznie działalność podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się