Dzieje sięGłogów

Powiat szykuje się do remontów dróg. W planie mają duże inwestycje2 min na czytanie

Powiat szykuje się do remontów dróg. W planie mają duże inwestycje

Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do przebudowy drogi z Nielubi do Żukowic. Będą nowe chodniki, regulacja rowów. Szacują, że to może kosztować 3 mln zł. Powiat głogowski otrzymał połowę kwoty z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kolejne 300 tys. zł dołożyła gmina Żukowice. – Szykujemy się również do przebudowy drogi powiatowej od drogi krajowej nr 12 przez Kurowice i Łagoszów Mały do granicy powiatu oraz od drogi wojewódzkiej przez miejscowość Kotla – informuje nas Bartosz Ławrowski, członek zarządu powiatu.

Koszt obu tych inwestycji sporo przekracza 5 mln zł, a remont drogi w Kotli może wynieść nawet 8 mln zł. – Już niebawem pojawią się postępowania przetargowe, których celem będzie wyłonienie wykonania dokumentacji na wspomniane odcinki. Na obie inwestycje mamy deklarację wójtów związane z znacznym wsparciem finansowym – wspomina Ławrowski.
Dodatkowo wkrótce gotowa będzie dokumentacja na przebudowę ul. Tęczowej w Ruszowicach. – O ile z głównymi drogami powiatowymi radzimy sobie dobrze, o tyle w zasobie dróg powiatowych posiadamy drogi, które nie spełniają kryteria dróg powiatowych. A zgodnie z ustawą o drogach publicznych stanowią drogi lokalne, które powinny być drogami gminnymi. Drogi te zostały przypisane do zasobu dróg powiatowych w trakcie tworzenia powiatów w 1997 r. i od tego czasu na ich remonty i utrzymanie powiat ponosi spore wydatki – zaznacza.

Podkreśla, że remonty i przebudowy dróg pochłaniają olbrzymie pieniądze. – A zabezpieczenie ich w budżecie to nie lada wyczyn. Zwłaszcza biorąc pod uwagę dramatyczny wzrost niedofinansowanie oświaty z budżetu państwa, na którą powiat z własnego budżetu musi dokładać już ponad 15 mln zł. Gdyby oświata była finansowana na właściwym poziomie, to wtedy za te pieniądze można byłoby w trakcie jednej kadencji wyremontować większość dróg powiatowych i to bez wsparcia rządowych funduszy przebudowy dróg – wylicza.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się