Dzieje sięGłogów

Powstają u nas teatralne bajki dla dzieci, które są wystawiane nie tylko w Głogowie2 min na czytanie

Powstają u nas teatralne bajki dla dzieci, które są wystawiane nie tylko w Głogowie

„Samolub” na podstawie opowiadania Oscara Wilde’a oraz „Pan Mniam Mniam” zainspirowany baśnią Josepha Jacobsa. To dwa teatralne spektakle dla dzieci, które powstawały w Głogowie w ubiegłym roku. Przypadły do gustu publiczności. A pomysłów jest znacznie więcej.

Michał Wnuk, aktor i reżyser, a na co dzień kierownik głogowskiego teatru. Jak się okazuje bycie na scenie sprawia mu wiele radości. Zwłaszcza, gdy gra dla dzieci. Odgrywa różne rola, ale też kreuje spektakle. – Cieszę się, że mogę robić to co lubię. Zeszłoroczne premiery przyjęły się bardzo dobrze. Nie tylko w Głogowie, ale i w zielonogórskim teatrze – opowiada. „Samolub” był jego reżyserskim debiutem na zawodowej scenie. Premierę miał w Teatrze Lubuskim i wystąpili w nim tamtejsi aktorzy.

A po „Samolubie” przyszedł czas na „Pana Mniam Mniam”. Sztuka najpierw została wystawiona u nas w Głogowie. – Mamy ekipę zdolnych ludzi, z którymi jestem w stanie przygotować spektakl od scenariusza, przez scenografię, muzykę, aż do zagrania go potem na scenie – cieszy się kierownik. Za scenariusz odpowiedzialny był Tomasz Olczak, scenografię tworzyli Joanna Kinder i Romuald Werner. Spod rąk Mirosław Kaczmarek wyszła muzyka do spektakli. Nie można zapomnieć również o Robercie Mazurkiewiczu zajmującym się scenicznym oświetleniem. W rolach aktorów oglądaliśmy Michała Wnuka i Bartłomieja Adamczaka.

Sukces głogowskiej premiery zauważono w Zielonej Górze. – Dyrektor tego Robert Czechowski, który co ciekawe odpowiedzialny był za sztukę na otwarciu naszego teatr, zaproponował współpracę. Niedługo potem rozpoczęliśmy próby z aktorami Markiem Sitarskim i Danielem Zawadą – wspomina Wnuk. I się udało. Spektakl wystawiono tam na początku grudnia. Z kolei w teatrze miejskim w Lesznie odbyła się premiera bajki „O Drakuli i soku z buraka”. To też dzieło głogowskiej ekipy. Oczywiście to przedstawienie będzie można też zobaczyć w Głogowie.
RED
fot. nadesłane

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się