Dzieje sięGłogów

Powstaną kolejne, bo miejsc na takie pochówki zabrakło1 min na czytanie

Powstaną kolejne, bo miejsc na takie pochówki zabrakło

Jeszcze kilka lat temu kremacje były rzadkością. W Głogowie zainteresowanie wzrosło, gdy na miejscu powstała spalarnia. Obecnie są dwa krematoria. Na cmentarzu w Brzostowie kolumbarium powstało w 2012 r. W dwóch ścianach dostępnych tam było w sumie 120 nisz. Wszystkie są już zapełnione.

– Zainteresowanie kolumbarium było, ale nie aż tak duże, jak innymi rodzajami miejsc, te dwa segmenty kolumbarium zapełniały się w ciągu ośmiu lat – mówi Maciej Gandecki z GPK-Suez Głogów. Jak podaje, tak zwana 20-letnia opłata za miejsce jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnego pochówku i wynosi 350 zł. Podobne są też opłaty dotyczące organizacji pogrzebu. Urny można składać do ziemi. – Istnieje możliwość nawet kilku do jednego grobu – dodaje. Gandecki.

Na cmentarzu jest też specjalny sektor na pochówki urnowe. W kolumbarium miejsc już nie ma, a decyzja, kiedy powstaną kolejne, zależy od ratusza. – Ustalimy z GPK SUEZ potrzeby i wielkość potencjalnego kolumbarium – informuje rzeczniczka prezydenta Głogowa Marta Dytwińska-Gawrońska.

Maciej Gandecki dodaje, że do postawienia kolejnych ścian potrzebne jest pozwolenie na budowę. Jeśli urząd miasta da na to zielone światło, prawdopodobnie powstaną takie same jak te już istniejące. Do rozważenia jest też wariant spotykany na wielu cmentarzach w Polsce, gdzie kolumbaria stawia się na obrzeżach cmentarzy.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się