my: GrębociceRegion

Pożegnanie sióstr Jadwiżanek. Służyły w Kwielicach prawie 100 lat2 min na czytanie

Pożegnanie sióstr Jadwiżanek. Służyły w Kwielicach prawie 100 lat

To koniec obecności tego zgromadzenia w diecezji. Po 96 latach Siostry Jadwiżanki kończą pracę w parafii w Kwielicach, gm. Grębocice. Mszy św. dziękczynnej na zakończenie posługi sióstr przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

Siostry wpisały się głęboko w historię w parafii i w jej współczesność. Misję zgromadzenia w tym miejscu kończą dwie jadwiżanki: siostra Felicja Kazimierowicz, przełożona kwielickiej wspólnoty, była katechetka w miejscowym przedszkolu, organistka i animatorka chóru parafialnego, oraz siostra Celina Torończak, katechetka, zakrystianka i liderka tutejszego dziecięcego Ogniska Misyjnego. To jedna z najprężniej działających grup tego rodzaju w diecezji.

Ale oprócz ogniska urodził się nam jeszcze wolontariat misyjny dorosłych – mówi siostra Celina. – To dla mnie wielka radość, bo o ile się nie mylę to pierwszy taki wolontariat w diecezji. Tworzą go głównie rodzice i rodziny dzieci z ogniska, ale i inni chętni. Właśnie dwie panie z tego wolontariatu wyraziły chęć poprowadzenia ogniska dalej. Duch Święty się zatroszczył i będzie kontynuacja tego, co było do tej pory – dodaje. Wydaje się więc, że to dzieło jest już zabezpieczone na przyszłość. – Ale organisty wciąż będziemy szukać – mówi proboszcz ks. Radosław Horbatowski.Dlaczego jednak siostry odchodzą? – Taka wola Boża – odpowiada siostra Felicja. – Brakuje nam w zgromadzeniu sióstr, aby z nami tu współpracowały. Nie ma teraz nowych powołań i dlatego przełożeni tak zadecydowali – dodaje. Siostra Felicja będzie teraz posługiwać w Brzeźnicy, górskiej miejscowości koło Barda Śląskiego, a siostra Celina w parafii pw. św. Jadwigi we Wrocławiu-Leśnicy. – To miejsce urodzenia naszego ojca założyciela. Tam też na cmentarzu parafialnym spoczywają jego rodzice. Dlatego bardzo się cieszę z nowego miejsca – mówi siostra Celina.

Radoxim 5

Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi od Niepokalanej Bogurodzicy Dziewicy Maryi założył ks. Robert J.A. Spiske (ur. w 1821 w Leśnicy koło Wrocławia, zm. w 1888 r. we Wrocławiu), działacz społeczny, kaznodzieja, członek i kapelan Stowarzyszenia Kawalerów Maltańskich. Zgodnie z wolą założyciela zadaniem sióstr św. Jadwigi jest chrześcijańskie wychowanie i nauczanie dzieci oraz młodzieży w ochronkach, przedszkolach, szkołach i w zakładach wychowawczych oraz w grupach duszpasterskich. Siostry troszczą się także o opuszczonych w domach, zakładach leczniczo-opiekuńczych i szpitalach.
RED
źródło: Parafia w Kwielicach

Zobacz inne

Więcej w my: Grębocice